San Juan
San Juan

Plavby v okolí

San Juan / USA

San Juan je hlavným a najväčším mestom Portorika. S takmer miliónom obyvateľov je jednou z najväčších metropolitných oblastí Karibiku, dôležitým kultúrnym, ekonomickým a politickým strediskom ostrova aj významným dopravným uzlom. Mesto bolo pôvodne založené pri vstupe do zálivu, ale v priebehu storočí sa natoľko rozrástlo, že dnes obklopuje celú zátoku San José. Samotné historické centrum sa nachádza na dlhom úzkom ostrove s rozlohou cca 8 km2, ktorý je od pevniny oddelený zhruba 100 m širokým prielivom. Staré mesto je spojené s pevninou štyrmi hrádzami a pre svoju jedinečnosť a historickú hodnotu bolo v r. 1983 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

San Juan patrí medzi najstaršie európske mestá v Amerike. Prvá osada bola založená už v r. 1508 pod názvom Caparra a nachádzala sa asi 2 km vo vnútrozemí. O rok neskôr časť španielskych kolonizátorov presídlila bližšie k moru, tam, kde dnes leží súčasné historické centrum San Juanu. Toto presídlenie skončilo v r. 1521, kedy nová osada dostala meno San Juan Batista na počesť sv. Jána Krstiteľa. Počas koloniálnej doby bol San Juan jedným zo styčných bodov španielskej prítomnosti v Karibiku. Bol jednou z najdôležitejších základní a už v r. 1533 začala výstavba mestského opevnenia aj niekoľkých mohutných pevností. Tunajší bezpečný prístav hojne využívali lode plávajúce z Nového sveta do Španielska, kam vozili zlato, striebro i ďalšie poklady ukoristené v kolóniách. Portoriko zostalo španielskou kolóniou až do r. 1898, keď po španielsko - americkej vojne prešlo pod správu USA.

Centrum San Juanu má jedinečný šarm a atmosféru starých čias. V ostatných rokoch bolo krásne zrekonštruované a navracia sa mu tak vzhľad, ktorým sa pýšilo v 18. stor. Návštevníci tu môžu obdivovať rad pestrofarebných koloniálnych domov so zdobenými balkónmi, niekoľko pevností aj pôvodné hradby, ktoré obopínajú veľkú časť mesta. Milovníci rumu môžu zavítať do liehovaru slávneho rumu značky Bacardi, ktorá sa nachádza v mestečku Catano, na druhej strane zálivu. V blízkosti centra sú tiež krásne piesočnaté pláže – najobľúbenejšia je štvrť Condado s množstvom hotelov, reštaurácií a obchodov.

Mestá, ktoré stojí za to vidieť:

- centrum mesta

- El Capitolio

- pevnosti San Cristobal, San Felippe del Morro

- Katedrála sv. Jana Krstitele

- mestské pláže v štvrti Condado

 

Vychutnajte si miestne špeciality

Bacardi rum

Piña colada - národný nápoj

Arroz noc gandules y Lechon - žltá ryža s hráškom a pečeným bravčovým

Asopao - polievka s ryžou, mušľami, kurčaťom a klobásou

Tembleque - tradičné kokosový puding z kukuričnej múky posypaný škoricou


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby z San Juanu


Plavby do San Juanu