Key West (Florida)
Key West (Florida)

Plavby v okolí

Key West (Florida) / USA

Južne od pevninskej časti americkej Floridy sa rozkladá pás ostrovov známych ako Florida Keys. Tým posledným, najzápadnejším, je Key West. Floridské ostrovné mesto s plochou 11 štvorcových kilometrov má necelých 30 tisíc obyvateľov a je najjužnejším bodom pevninských Spojených štátov.

Ostrov bol už pred stáročiami osídlený pôvodnými indiánskymi kmeňmi, medzi rokmi 1763, kedy Florida prešla zo španielskych do britských rúk, a 1821, kedy ju získali Spojené štáty, bol však využívaný len pirátmi a pašerákmi. Po roku 1821 sa mesto začalo rýchlo rozvíjať a už v 30. rokoch bolo najbohatším v USA - jeho hlavnými ekonomickými aktivitami boli rybolov, lov korytnačiek a produkcia soli. V roku 1912 bol ostrov prepojený s pevninskou floridskou železnicou, ktorá bola v roku 1938 rozšírená o cestu. V roku 1982 sa Key West stal na malú chvíľu nezávislou lastúrovou republikou, v roku 2017 ho zasiahol ničivý hurikán Irma. Dnes je obľúbenou zastávkou výletných lodí, ktoré sem mieria za peknou architektúrou, plážami, ale aj bujarým nočným životom.

Staré mesto v západnej časti Key Westu je domovom pestro zafarbených domov takzvaného lastúrového štýlu a najnavštevovanejších pamiatok ostrova, medzi ktorými sú napríklad Malloryho námestie alebo pevnosť Zacharyho Taylora, dokončená v roku 1866. Záujemcovia o vojnovú históriu si dodnes môžu prezrieť aj ďalšie dve pevnosti z doby americkej občianskej vojny, východnej a západnej veže Martello.

Najstarší dom bol postavený už v rokoch 1829-1836, a je tak najstaršou predvojnovou stavbou Key Westu. Na záujemcov tu čaká široká zbierka historických fotografií, pôvodného nábytku alebo modelov lodí. Neďaleký dom Johna Hulinga Geigera z rokov 1846-1849  ponúka nádhernú tropickú záhradu plnú bromélií a orchideí, ale aj rytín známeho ornitológa Johna Jamesa Audubona z 18. - 19. storočia.  

V roku 1847 bol na mieste ešte staršej stavby, poničenej hurikánom, postavený maják Key West s múzeom, z polovice 20. storočia potom pochádza Malý Biely dom Harryho S. Trumana, kde prezident strávil svojich 175 dní vo funkcii.

Hlavná ulica Key Westu, Duval, sa tiahne cez celú šírku ostrova od Mexického zálivu po Atlantický oceán. Lemovaná je nespočetným množstvom kvalitných reštaurácií a barov, vrátane Sloppy Joe's, ktorý rád navštevoval aj sám Ernest Hemingway. Známy americký spisovateľ v Key Weste žil v rokoch 1931-39, kto bude mať šťastie, zahliadne v jeho dome s múzeom slávnej šesťprstej mačky, potomkov Hemingwayových domácich maznáčikov.

Tí, ktorí túžia stáť na najjužnejšom prístupnom bode pevninských Spojených štátov (ten skutočne najjužnejší sa nachádza kus odtiaľto vo vojenskom priestore), by si nemali nechať ujsť výlet k betónovej replike bóje na rohu ulíc South a Whitehead, najfotografovanejšiemu bodu celého Key West.

Ostrov, ležiaci len 150 kilometrov severne od Kuby, je obklopený nádhernými koralovými útesmi, ktoré sem lákajú milovníkov šnorchlovania a potápania. Tí často vyrážajú na člne do Národného parku Dry Tortugas, súostrovia 7 ostrovčekov západne od Key Westu s nádhernými plážami, hniezdiskom morských vtákov a korytnačiek a vrakom lode z roku 1875 pod morskou hladinou. 

 

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Historic District - prejdite sa starou časťou ostrovného mesta s historickými pastelovými domami aj hlavnou ulicou, lemovanou reštauráciami a barmi, kde to žije od rána do noci.

Ernest Hemingway House - zoznámte sa so životom a dielom slávneho amerického spisovateľa, ktorý v Key Weste býval v rokoch 1931-39.

Fort Zachary Taylor - užite si komentovanú prehliadku pevnosti z roku 1866 i prechádzku alebo piknik v peknom parku, ktorý ju obklopuje.

Key West Aquarium - nahliadnite do života koralového útesu v akváriu s aligátormi, rajami, žralokmi a ďalšími obyvateľmi koralového útesu.

Oldest House Museum - preniknite do histórie Key West v najstaršom dome mesta, postavenom v rokoch 1829-1836.

Dry Tortugas National Park – vyrazte člnom na ostrovy s prekrásnymi plážami, hniezdiskami morských korytnačiek aj nádherným koralovým útesom pod morskou hladinou.

Southernmost Point in the United States - zastavte na najjužnejšom bode pevninských Spojených štátov, najfotografovanejšom mieste Key West.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť