Fort Lauderdale
Fort Lauderdale

Plavby v okolí

Fort Lauderdale / USA

Fort Lauderdale leží na americkom polostrove Florida zhruba v polovici cesty medzi Miami a Palm Beach. So svojimi približne 180 tisíc obyvateľmi síce nemôže veľkosťou konkurovať svojim susedom, no napriek tomu patrí k najobľúbenejším turistickým destináciám polostrova, navštívi ho vyše 10 miliónov ľudí ročne. Centrum na karibskom pobreží obklopené krásnymi plážami láka návštevníkov aj na jedinečnú atmosféru umocnenú rozdelením mesta na desiatky ostrovov. Čulý lodný ruch na jeho kanáloch a určitá podobnosť so známym talianskym mestom tak Fort Lauderdale vyslúžila prezývku „americké Benátky“.

 

Pôvodnými obyvateľmi oblasti boli Indiáni z kmeňa Tequesta. Koloniálne mocnosti na čele so Španielskom a neskôr s Anglickom sa však postarali o takmer kompletné vyhladenie pôvodného etnika. Prvé väčšie sídlo tu začalo vznikať až po tom, čo sa Florida stala na začiatku 19. storočia súčasťou USA. Osada potom získala  dôležitosť počas tzv. Druhej seminolskej vojny v rokoch 1835 až 1842. Proti útokom Indiánov z kmeňa Seminole tu boli pod vedením majora Williama Lauderdalea postavené celkovo tri obranné pevnosti.

Hoci pevnosti boli vzápätí po vojne opustené, meno ich staviteľa pretrvalo v názve mesta dodnes. Oblasť potom zostala takmer neosídlená až do konca 19. storočia. Rozvoj nastal v r. 1896 po dokončení železnice Florida East Coast Railroad a hlavne v 20. rokoch 20. storočia, keď došlo k obrovskému boomu a rozvoju celého polostrova Florida. Veľmi dôležitú úlohu zohralo Fort Lauderdale počas 2. svetovej vojny. Jeho prístav sa totiž stal jednou z hlavných námorných i leteckých základní armády USA.

V 60. a 70. rokoch sem moderná výstavba prilákala desiatky tisíc nových obyvateľov. Krásne pláže a blízkosť Miami potom z Fort Lauderdale vytvorili obľúbenú dovolenkovú destináciu s radom kvalitných hotelov, reštaurácií a barov. Celkom 63 golfových ihrísk a cez 45 000 kotvísk pre jachty urobili z mesta tiež významné centrum športu a jachtingu.

Popri plážových a dovolenkových aktivitách však mesto ponúka aj niekoľko zaujímavých múzeí, ktorým dominuje predovšetkým Múzeum objavov a vedy či Múzeum umenia. Veľkým zážitkom je tiež prechádzka po kanáloch, z ktorých je možné vidieť veľkú časť mesta. Počas jednodňového výletu možno ľahko vyraziť aj na návštevu slávneho letoviska Miami či národného parku Everglades pokrytého mokraďami plnými aligátorov.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

  • Fort Lauderdale Beach
  • Las Olas Boulevard
  • Múzeum objavov a vedy
  • Národný park Everglades
  • Miami

 

Vychutnajte si miestne špeciality

 Key lime pie– limetková torta

Ryby a morské plody

Conchfitters – vyprážané obaľované kúsky morských slimákov

Marmeláda z kumquatu (mini citrusu pripomínajúceho pomaranč)

Čerstvé pomaranče a džúsy

Polievka z aligátorieho chvosta


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Ako do prístavu

Lodě kotví v přístavu Port Everglades na adrese 1850 Eller Drive, Fort Lauderdale 33316, Florida.


Plavby do Fort Lauderdale

USA, Curacao, Bonaire, Aruba z Bostonu na lodi Celebrity Silhouette

Loď: Celebrity Silhouette
Trasa: USA, Curacao, Bonaire, Aruba
Nalodenie: Boston, USA
Vylodenie: Fort Lauderdale, USA
Trvanie: 10 nocí