X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Costa Maya
Costa Maya

Plavby v okolí

Costa Maya / Mexiko

V mexickom štáte Quintana Roo  na pobreží Karibského mora sa neďaleko od hranice s Belize rozkladá malý turistický rezort Costa Maya.

Oblasť Costa Maya bola pôvodným americkým obyvateľstvom osídlená už v dobe pred 6 500 rokmi, veľkého rozkvetu potom dosiahla v období civilizácie Mayov. Prvými Európanmi v oblasti boli Španieli, po získaní nezávislosti v roku 1821 sa oblasť pripojila k Mexiku. Nie príliš rozvinutý región dostal nový podnet k rozkvetu v roku 2001 výstavbou móla, schopného obslúžiť aj veľké výletné lode, dôležitou súčasťou miestnej ekonomiky však zostáva rybolov. V roku 2007 oblasť zasiahol hurikán Dean.

Priamo v prístave je k dispozícii nová nákupná galéria a centrálne námestie ponúka bazény so slanou vodou a niekoľko barov, rovnako ako zlatníctvo alebo obchody so suvenírmi. Neďaleká pláž klubu Uvero je ako stvorená pre milovníkov vodných športov, lagúna sladkovodného jazera Bacalar potom ponúka výborné podmienky pre plávanie a tiež vychádzky na kajaku.

Len 3 kilometre od prístavu sa rozkladá rybárska dedina Mahahual s nádhernými piesočnými plážami, ideálnymi na kúpanie a koralovým útesom Banco Chinchorro len čo by kameňom dohodil od jej brehov. Pre priaznivcov objavovania podmorského života je tu k dispozícii hneď niekoľko potápačských centier. V dedine sa pozdĺž niekoľkých kilometrov dlhej morskej promenády nachádza niekoľko barov, reštaurácií a obchodov.

Nielen rodiny s deťmi sa pobavia v tematickom vodnom parku Lost Mayan Kingdom s množstvom bazénov a najväčšími vodnými kĺzačkami v Mexiku. V Dolphin Discovery centre je potom možné sledovať show delfínov alebo si s týmito nádhernými tvormi rovno zaplávať.

Costa Maya je vstupnou bránou do oblasti s menej známymi mayskými ruinami Yucatánu. Oblasť Chacchobenu bola osídlená už 200 rokov pred naším letopočtom, existujúce obrovské chrámy a ďalšie štruktúry sa potom datujú do doby okolo roku 700. Na návštevníkov tu čakajú tri zrekonštruované pyramídy, rad múrov a schodísk a hustá džungľa, ktorá je domovom jeleňov, niekoľkých druhov opíc, ale tiež šeliem, ako sú jaguár, puma alebo ocelot.

Kohunlich je obrovské archeologické nálezisko predkolumbovskej mayskej civilizácie, vystavané medzi rokmi 250 a 600. Veľká časť náleziska je doposiaľ nepreskúmaná a záujemcovia o históriu sa môžu tešiť napríklad na Chrám masiek s piatimi dobre zachovanými štukovými tvárami.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Mahahual - prejdite sa po nábrežnej promenáde a užite si nádherné piesočné pláže, nabádajúce na kúpanie a vodné športy.

Lost Mayan Kingdom - zažite veľa zábavy aj adrenalín v tematickom vodnom parku s najväčšími vodnými kĺzačkami v Mexiku.

Dolphin Discovery - obdivujte delfíny pri ich show alebo si s týmito nádhernými zvieratami rovno zaplávajte.

Bacalar Lagoon - vyjdite si na kajaku po lagúne sladkovodného jazera Bacalar, nie nadarmo prezývaného „Jazero siedmich farieb“.

Chacchoben - prezrite si zrekonštruované pyramídy a ďalšie pozostatky menej známeho mayského sídliska z doby okolo roku 700.

Kuhunlich - navštívte rozsiahle archeologické náleziská predkolumbovskej mayskej civilizácie a nenechajte si ujsť Chrám masiek.

Chinchorro Reef Underwater National Park - ponorte sa pod hladinu a so šnorchlom alebo kyslíkovou bombou na chrbte preskúmajte krásu rozsiahleho koralového útesu.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Costa Maya