Philipsburg, Svätý Martin
Philipsburg, Svätý Martin

Plavby v okolí

Philipsburg, Svätý Martin / Holandsko

Svätý Martin je jedným z najnavštevovanejších ostrovov v Karibiku. Aj napriek svojej malej rozlohe (87 km2) je rozdelený medzi Francúzsko a Holandsko, vďaka čomu je skutočným svetovým unikátom. Obe časti sa líšia, holandská časť je rušnejšia a komerčnejšia, francúzska je pokojnejšia, komornejšia, bez veľkých hotelových rezortov. Najväčším a hlavným mestom holandskej časti je Philipsburg, prekrásne koloniálne mesto s pastelovými domčekmi a desiatkami obchodov ponúkajúcich elektroniku, luxusné predmety, oblečenie i miestne produkty.

Ostrov je navyše bezcolnou zónou, takže Philipsburg je skutočným rajom nakupovania. Naproti tomu Marigot, hlavné mesto francúzskej časti, je o niečo pokojnejšie, zato s vyhlásenými reštauráciami aj historickou Pevnosťou sv. Ľudovíta. Najväčšou atrakciou celého ostrova je pláž Maho, ktorá leží priamo na konci pristávacej dráhy Medzinárodného letiska princeznej Juliany. Lietadlá tak turistom pristávajú len niekoľko metrov nad hlavou a popri príjemnom kúpaní tu tak návštevníci zažijú aj trochu adrenalínu!

Počas dlhej histórie ostrova sa tu vystriedalo niekoľko domorodých kmeňov. Prví sem pravdepodobne dorazili kmene Cibonejmi z Kuby, ďalej Arawakovia, ktorých spoločnosť vyvrátili v 8. stor. bojovní Karibovia. Tí sa tu stretli aj s Krištofom Kolumbom, ktorý sem zavítal počas svojej druhej expedície k brehom Nového sveta. Písal sa práve 11. november 1493, sviatok sv. Martina, po ktorom bol ostrov tiež pomenovaný. Sv. Martin však zostal dlhé roky mimo záujmu kolonizátorov. Až v prvej polovici 17. storočia sa stal predmetom svárov Francúzov a Holanďanov, ktorých spory nakoniec v r. 1648 vyústili do podpísania Concordskej zmluvy o spoločnom zdieľaní ostrova. S kultiváciou ostrova a začiatkom pestovania bavlny, tabaku a cukrovej trstiny, sem obe mocnosti dovážali veľké množstvo otrokov, ktorých počet čoskoro prevýšil počet vlastníkov pôdy. Kruté zaobchádzanie však vyvolávalo časté rebélie, až bolo otroctvo na francúzskej strane v r. 1848 zrušené. Holandský vplyv nasledoval o 15 rokov neskôr. Bez otrokov však ekonomika začala značne upadať. Veľká podpora prišla v r. 1939, keď bolo mesto Philipsburg vyhlásené za bezcolný prístav. Počas druhej svetovej vojny tu Američania zriadili vojenskú základňu a postavili letisko, ktoré malo výrazný podiel na neskoršom rozvoji turistického ruchu, ktorý Holanďania začali v 50. rokoch 20. stor. masívne podporovať. Francúzom to trvalo ďalších 20 rokov. Dnes je turizmus hlavnou zložkou hospodárstva, keď tento príjemný ostrov s európskou atmosférou, dobrou kuchyňou a krásnymi plážami navštívi ročne až 1 milión turistov.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

Philipsburg – pláž

Philipsburg – Voorstraat

Philipsburg – Captain Hodgepier

Maho Beach

Marigot – prístav

 

Vychutnajte si miestne špeciality ...

Guavaberry - tradičný likér z miestnych bobúľ guavaberry

Callaloo - polievka so špenátom, okrou, bravčovými plátkami a korením

Philipsburg pancakes – miestne palacinky s tekvicovým pyré


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Philipsburgu

Guadeloupe, Britské Panenské ostrovy, Svatý Martin, Antigua a Barbuda, Martinik, Svätá Lucia z Pointe-à-Pitre na lodi Costa Fortuna

Loď: Costa Fortuna
Trasa: Guadeloupe, Britské Panenské ostrovy, Svatý Martin, Antigua a Barbuda, Martinik, Svätá Lucia
Nalodenie a vylodenie: Pointe-à-Pitre, Francúzsko
Trvanie: 7 nocí

Španielsko, Svatý Martin, USA z Tenerife na lodi MSC Divina

Loď: MSC Divina
Trasa: Španielsko, Svatý Martin, USA
Nalodenie: Tenerife, Španielsko
Vylodenie: Miami, USA
Trvanie: 11 nocí