X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Oranjestad, Aruba
Oranjestad, Aruba

Plavby v okolí

Oranjestad, Aruba / Holandsko

Na južnom pobreží karibského ostrova Aruba sa rozkladá jeho najväčšie a zároveň hlavné mesto, Oranjestad. Mestu s asi 35 tisíc obyvateľmi sa často - a nie nadarmo - hovorí jednoducho "Playa", pláž.

Aruba bola odpradávna obývaná pôvodnými indiánmi kmeňa Arawak. V roku 1499 si ostrov nárokovali Španieli, ďalších takmer 200 rokov potom trvalo, kým ho pre seba získali Holanďania. Mesto vzniklo okolo pevnosti Zoutman, vystavané bolo v roku 1796, a od začiatku bolo hlavným mestom Aruby. Až dodatočne však získalo svoj existujúci názov, a to na počesť holandského kráľa Viliama I.

V Oranjestade sa dodnes zachovala pekná koloniálna architektúra z doby, kedy Arube vládli Holanďania: tradičné vysoké a pestrofarebné domy s nádherne vyrezávanými drevenými dverami, typickými holandskými obkladačkami a otvorenými nádvoriami.

Hlavnými atrakciami mesta sú pevnosť Zoutman a veža Viliama III., ktorá stojí neďaleko od nej. Na ostrove je tiež hneď niekoľko múzeí: kto sa chce viac dozvedieť o minulosti Aruby, má šancu priamo v pevnosti, ktorá hostí Historické múzeum, alebo napríklad v Národnom archeologickom múzeu. Jedinečným zážitkom je potom komentovaná prehliadka Múzea aloe s továrňou.

Žiadny karibský ostrov sa nezaobíde bez nádherných piesočných pláží a Aruba nie je žiadnou výnimkou. Relaxácii, slneniu a vodným športom - napríklad na veľmi obľúbenej  Orlej pláži - potom nahráva tiež veľmi príjemná klíma so stálou teplotou a minimálnym množstvom zrážok.

Oranjestad je bránouk zvyšku ostrova. V jeho vnútri leží Národný park Arikok, krajina kaktusov, stromov divi-divi, typicky formovaných vetrom, leguánov a kôz. Nielen rodinám s deťmi sa bude páčiť na Pštrosej alebo Motýlej farme.

Len čo by kameňom dohodil od Oranjestadu, sa rozprestiera Renesančný ostrov s prekrásnym koralovým útesom. Ostrov je v súkromnom vlastníctve a ponúka hneď dve pláže – Iguanu a Flamingo. Pozorovať je tu možné plameniakov a na svoje si prídu aj priaznivci šnorchlovania a potápania, na ktorých pod hladinou čakajú dva vraky lodí a ďalších viac ako 20 potápačských lokalít. Komu to pod hladinou ešte nestačilo, môže nasadnúť na Atlantis, jedinú osobnú ponorku na ostrove. Exkurzie mimo Oranjestadu často smerujú aj do neveľkej dediny Noord s pekným Kostolom svätej Anny alebo k zaujímavým skalným formáciám Casibari.

V Oranjestade nechýbajú kasína, golfové ihriská ani nespočetné možnosti nakupovať: okrem hodiniek, šperkov alebo odevov svetových značiek budú dobrým suvenírom trebárs holandská káva, čokoláda alebo prvotriedne syry. Kto nechce nakupovať v butikoch, mal by navštíviť niektoré z trhovísk, ktoré ponúkajú čerstvé ovocie, ale aj ručné a umelecké výroky.

Medzi tradičnými pochúťkami Aruby sú pan bati, sladkastý chlieb, keshi yena, syr plnený koreneným mäsom alebo tradičný arubský dezert, puding s rumom servírovaný so zmrzlinou.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Fort Zoutman - prezrite si bývalú koloniálnu pevnosť z konca 18. storočia aj zaujímavé Historické múzeum.

Aruba Ostrich Farm - pri komentovanej prehliadke sa oboznámte s pštrosmi aj ich nelietavými príbuznými, emu.

Aruba Aloe Museum & Factory - nenechajte si ujsť návštevu jedinečného aloe múzea s továrňou.

Arikok National Park - zavítajte do vnútra ostrova s ​​krajinou kaktusov, stromov divi-divi i leguánov.

California Lighthouse - vystúpte na kamenný maják, jeden zo symbolov ostrova, a kochajte sa nádhernými panoramatickými výhľadmi na oceán.

Eagle Beach - relaxujte na prekrásnej piesočnatej pláži ľahko prístupnej z prístavu.

Renaissance Island - vydajte sa na súkromný ostrov s krásnymi plážami a dvoma desiatkami skvelých potápačských lokalít.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť