Pointe-à-Pitre
Pointe-à-Pitre

Plavby v okolí

Pointe-à-Pitre / Francúzsko

Guadeloupe, ktorý je súčasťou Záveterných ostrovov (Malé Antily), je francúzskym zámorským departmentom. Hlavnú časť územia tvoria ostrovy Basse-Terre a Grande-Terre, ktoré sú oddelené len slanou riekou Salée. Každý z týchto ostrovov má však  nielen rozdielny charakter ale aj povrch. Východný ostrov Grande-Terre je skôr rovinatý, viac obývaný a nachádza sa tu aj najväčšie mesto Pointe-á-Pitre. Vďaka vyhláseným plážam s bielym pieskom a krištáľovo čistou vodou je tu aj väčšina hotelových komplexov. Naopak, susedné Basse-Terre, je prevažne hornaté s dominantnou sopkou Sufriére, ktorá sa týči do výšky 1467 m n. m. Jej svahy sú prerastené bujnými dažďovými pralesmi s bohatou faunou i flórou, to  všetko dopĺňajú čisté rieky, termálne pramene i kaskádovité vodopády Chutes du Carbet. Aj z toho dôvodu bola veľká časť ostrova vyhlásená  za Národný park Guadeloupe. Park sa rozkladá na 17 300 hektároch a je jedným z najkrajších a najlepšie strážených tropických lesov v Malých Antilách. Môžete tu nájsť viac než 300 rozmanitých druhov stromov, krov a rastlín. K parku patrí aj prímorská rezervácia s pestrým podmorským životom, ktorý svojho času skúmal aj slávny oceánograf J. Y. Cousteau. Z centra stojaceho priamo na pobreží sa organizujú zaujímavé výlety na člnoch s preskleným dnom či potápačské exkurzie. Našli by sme tu aj rovnomenné hlavné mesto Basse-Terre, ktoré však mierne zaostáva za malebným a hlavne živým koloniálnym prístavom Pointe-á-Pitre.

Prvými preukázanými obyvateľmi ostrovov boli Arawakovia v 3. stor. n.l.,  inšpirovaní množstvom prameňov a vodopádov nazvali tento ostrov Karukéra – „Ostrov krásnych vôd“.  V 8. stor. sa územia zmocnili Karibovia, ktorí ho ovládali až do príchodu Európanov.  Aj na tento ostrov zavítal ako prvý Krištof Kolumbus počas svojej druhej výpravy do Nového sveta v r. 1493 a pomenoval ho Santa Maria de Guadeloupe de Extremadura na počesť rovnomenného španielskeho obrazu. Španieli ale nikdy ostrov úplne nezískali, to sa podarilo až Francúzom v r. 1635.  Tí tiež zdecimovali miestnu populáciu, ktorú nahradili  otrokmi z Afriky. Tí potom pracovali na rozsiahlych trstinových plážach. Obchod s cukrom bol veľmi výnosný,  aj preto sa ostrov niekoľkokrát snažili do svojej moci získať Angličania. Viedenský kongres v r. 1815 ale rozhodol v prospech Francúzska a od tej doby je Guadeloupe jeho integrálnou súčasťou. Od r. 2003 je Guadeloupe francúzskym zámorským regiónom i súčasťou Európskej únie a jeho peňažnou jednotkou je euro.

Vychutnajte si miestne špeciality

Ti-Punch – nápoj z rumu, sirupu z cukrovej trstiny a limetkového džúsu

Marie Galante – vyhlásený rum z cukrovej trstiny

Féroce – treska s avokádom

Pravá čokoláda – predávaná v malých hrudkách

 

 

 

 


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby z Pointe-à-Pitre

Francúzsko, Svätá Lucia, Barbados z Pointe-à-Pitre na lodi MSC Fantasia

Loď: MSC Fantasia
Trasa: Guadeloupe, Svätá Lucia, Barbados
Nalodenie: Castries, Svätá Lucia
Vylodenie: Bridgetown, Barbados
Trvanie: 2 nocí

Plavby do Pointe-à-Pitre

Martinik, Guadeloupe z Fort de France, Martinik na lodi MSC Preziosa

Loď: MSC Preziosa
Trasa: Martinik, Guadeloupe
Nalodenie: Fort de France, Martinik, Francúzsko
Vylodenie: Pointe-à-Pitre, Francúzsko
Trvanie: 1 nocí

Britské Panenské ostrovy, Svatý Martin, Antigua a Barbuda, Svätý Krištof a Nevis, Martinik, Guadeloupe z Tortoly na lodi Costa Magica

Loď: Costa Magica
Trasa: Britské Panenské ostrovy, Svatý Martin, Antigua a Barbuda, Svätý Krištof a Nevis, Martinik, Guadeloupe
Vylodenie: Pointe-à-Pitre, Francúzsko
Trvanie: 7 nocí

Taliansko, Francúzsko, Španielsko, Martinik, Guadeloupe zo Savony na lodi Costa Magica

Loď: Costa Magica
Trasa: Taliansko, Francúzsko, Španielsko, Martinik, Guadeloupe
Nalodenie: Savona, Taliansko
Vylodenie: Pointe-à-Pitre, Francúzsko
Trvanie: 13 nocí