X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Nassau

Nassau / Bahamy

Prístav Nassau je so svojimi približne 200 tisíc obyvateľmi hlavným mestom Bahamského súostrovia a zároveň aj jeho kultúrnym a ekonomickým centrom. Aj napriek svojmu americkému rázu si stále zachováva kus zo svojej karibskej krásy a atmosféry. Svojim návštevníkom tak ponúka zaujímavú kombináciu dvoch rozdielnych kultúr. Mesto leží na ostrove New Providence, ktorý je spoločne so susedným Paradise Island skutočným tropickým rajom s nádhernými plážami, luxusnými hotelmi i skvelými príležitosťami  nakupovať. Vďaka tomu je obľúbenou dovolenkovou zastávkou zbohatlíkov z celého sveta a hollywoodskych celebrít. Medzi jeho symboly patrí slávny hotel Atlantis, ktorý je so svojím zábavným parkom jednou z hlavných atrakcií ostrova Paradise Island.

Rovnako ako na iných karibských ostrovoch, aj tu žili pôvodné kmene (Tainovia) pokojne až do r. 1492, keď sem so svojou posádkou zavítal Krištof Kolumbus. Počas nasledujúceho storočia potom bola miestna populácia úplne vyhladená kolonizátormi, zavlečenými chorobami i otrockou prácou a neskôr úplne nahradená otrokmi privezenými z Afriky. Najprv pod španielskou správou a následne pod anglickou nadvládou sa začalo rozvíjať aj mesto a strategický prístav Charles Town. Ten bol v r. 1695 premenovaný na Nassau na počesť miestodržiteľa a neskoršieho anglického kráľa Viliama III. z oranžsko-nasauskej dynastie. Zaujímavá kapitola histórie začala v r. 1703, keď sa po okupácii spojenými francúzsko-španielskymi silami ocitol ostrov Nassau na 15 rokov bez guvernéra. To využili karibskí piráti, ktorí tu vytvorili „pirátsku republiku“. Medzi najznámejších pirátov patril aj obávaný pirát Čierna Brada. Najväčší rozmach Nassau však nastal po americkej občianskej vojne, keď sa súostrovie dostalo do amerických rúk. Rast Nassau ako veľkomesta podporila aj americká prohibícia v 20. a 30. rokoch 20. stor., ktorá priniesla ostrovom značný kapitál. Bahamy neskôr prilákali celý rad medzinárodných spoločností a bánk vďaka svojej prívetivej daňovej politike. Dnes sú rajom boháčov a celebrít z celého sveta, ktorí sem mieria za príjemnou klímou, nádhernými plážami a skvelými službami.

 

Samotné Nassau ponúka zachovalé vojenské pevnosti či zaujímavé múzeá. Návštevníkov ale upúta predovšetkým príjemná atmosféra a veľa reštaurácií ponúkajúcich miestne špeciality či bezcolné obchody. V blízkosti centra sú aj ľahko dostupné pláže, ktoré sú bez preháňania skutočným karibským rajom.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- Fort  Fincastle

- Arawak Cay

- Paradise Island

- Hotel Atlantis

- Nassau beaches

 

 

 

 

Vychutnajte si miestne špeciality…

 

Fishfry Guava Duff - typický puding

Nassau Royal–  likér

Bahamské rumy

Switcha - limonáda z citrusov, cukru a vody

Conch – morský mäkkýš na všetky spôsoby


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Nassau