Freeport
Freeport

Plavby v okolí

Freeport / Bahamy

Freeport je mestom, samostatným dištriktom a zónou voľného obchodu, nachádza sa na ostrove Grand Bahama v súostroví Bahamy, ktoré tvorí 30 väčších, 700 menších a viac ako 2400 korálových ostrovov. Freeport leží 130 kilometrov od pobrežia Palm Beach na Floride, na významnej lodnej trase, preto je ideálnym centrom medzinárodného obchodu: stále viac spoločností ho využíva ako svoje sídlo.

Až do 50. rokov minulého storočia bolo mesto len krajinou pokrytou borovicami, bušou a bažinami, dnes je - čo sa týka počtu obyvateľov - druhým najväčším bahamským sídlom. Založila ho bahamská vláda v roku 1955, teda ešte v čase, keď boli Bahamy britskou kolóniou. Nezávislosť bola vyhlásená až v roku 1973.

Pripravte sa na klímu tropického dažďového pralesa s miernymi zimami a veľmi teplými a vlhkými letami.

Turizmus je dôležitým zdrojom príjmu Freeportu, ktorý je niekedy propagovaný pod názvom Freeport / Lucaya (predmestie pomenované po predkolumbovských obyvateľoch ostrova). Ročne ho navštevujú milióny turistov, ich počty však významne ovplyvnili hurikány, ktoré zasiahli oblasť v rokoch 2004 a 2016.

Freeport je zónou voľného obchodu, ktorá bola nedávno predĺžená až do roku 2054. Cestuje sa sem za bezcolnými nákupmi - jedným z hlavných nákupných miest sú International Bazaar a Port Lucaya-Market Place – s krásnymi plážami, golfom, vodnými športami, potápaním a rybačkou, hazardnými hrami  a nočnými klubmi.

Veľkým lákadlom je ale aj nádherná príroda. Nájdete tu hneď tri národné parky: Prírodné centrum Rand, malý ostrov Peterson Cay neďaleko pobrežia Grand Bahama, Národný park Lucaya, založený bývalým architektom, ktorý sa podieľal na výstavbe mesta. Národný park Lucaya má spolu šesť ekologických zón, ktoré zahŕňajú aj pobrežné a borovicové lesy. Nájdete tu rozsiahly systém podvodných jaskýň, z ktorých dve sú prístupné z tiesňavy, iné potom len pre certifikovaných potápačov.

Freeport ponúka nespočetné množstvo hotelov a ubytovanie rôznych cenových kategórií, v podstate neobmedzené  sú aj možnosti stravovania, od grilovaných špecialít až po francúzsku kuchyňu. Na svoje si tu príde skutočne každý.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Pláž Taino - opaľujte sa a relaxujte alebo si užite niektorú z adrenalínových vodných aktivít na krásnej, čistej a tichej pláži Taino.

Port Lucaya Market Place - nakupujte suveníry na jednom z hlavných trhov vo Freeporte alebo si sem príďte dať niečo dobré na jedenie a pitie.

Národný park Lucaya – obdivujte prekrásnu bahamskú prírodu a nenechajte si ujsť návštevu niektorých miestnych jaskýň.

Záhrada Groves – prejdite sa nádhernou tropickou záhradou s fontánami, vodopádmi a pestrofarebnými motýľmi.

Rand Nature Centre- pridajte sa ku skupine so sprievodcom a spoznajte tropické rastliny a fascinujúce druhy vtákov.

Peterson Cay - pozrite sa na ostrov neďaleko brehov Freeportu a užite si úžasné šnorchlovanie nad koralovým útesom.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť