X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Black Turtle Cove  (Galapágy)
Black Turtle Cove (Galapágy)

Plavby v okolí

Black Turtle Cove (Galapágy) / Ekvádor

Na severnom pobreží Santa Cruz, druhého najväčšieho z galapágskych ostrovov, leží Black Turtle Cove, mangrovová zátoka chránená kvôli svojmu výnimočnému prírodnému bohatstvu v rámci Národného parku Galapágy.    

Turistom je návšteva povolená za prísnych podmienok: môžu a sem zájsť pozrieť na palube miestnych člnov, známych ako "panga", ktoré však musia mať vypnuté motory.

Husté mangrovy sú veľmi rozmanité: niektoré sú staré, niektoré mladšie a v zátoke je možné nájsť hneď tri rôzne druhy - červené, biele a čierne. V zdanlivo nepreniknuteľnej bažine sú "cestičky", kadiaľ je možné preplávať na člnoch a dostať sa tak k jej obyvateľom ešte bližšie.  

Zátoka je domovom rají, pelikánov, volaviek, žralokov a ďalšieho množstva živočíchov, ktorým sa v mangrovových porastoch dobre darí. Miesto je obľúbené tiež zelenými morskými korytnačkami, ktoré sa tu rozmnožujú: v januári sa pária a v februári stavajú hniezda, do ktorých nakladú 50-200 vajec, z ktorých len niektoré budú mať to šťastie dožiť sa dospelosti - galapágska korytnačka zelená je zapísaná do červenej knihy ohrozených druhov.    

Komu by snáď príroda mangrovovej zátoky nestačila, môže sa presunúť na východnú stranu ostrova ku Gordon Rocks, ktoré sú obľúbeným miestom pre poznávanie života pod morskou hladinou so šnorchlom alebo bombou na chrbte. Len pár sto metrov cez kanál Itabaca leží ostrov Baltra , na ktorom boli v 90. rokoch minulého storočia znovu nasadené galapágske leguány. Je možné ich uvidieť, ako prechádzajú po ceste alebo sa prechádzajú po letisku, najväčšom na Galapágoch.  

 

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Black Turtle Cove - obdivujte rozmanitosť druhov pri prechádzke hustými mangrovovými porastmi, ktoré sú domovom žralokov, pelikánov aj vzácnych zelených morských korytnačiek.

Gordon Rocks - objavujte bohatstvo života pod morskou hladinou so šnorchlom alebo bombou na chrbte.

Baltra Island - pozorujte galapágske leguány na ostrove, na ktorom boli v 50. rokoch vyhubené a v 90. znovu úspešne vypustené.  


Miesta, ktoré stojí za to vidieť