Velikonoční ostrov

Plavby v okolí

Velikonoční ostrov / Chile

V   južnom Tichom oceáne leží 3 500 kilometrov od brehov Južnej Ameriky vulkanický Veľkonočný ostrov. Neveľký polynézsky ostrov, patriaci Čile, je jedným z od civilizácie najvzdialenejších obývaných ostrovov na svete. Na ostrove žije asi 7 tisíc ľudí, necelá polovica z nich sa hlási k ľudu Rapa Nui.

Prví ľudia dorazili na Rapa Nui, ako sa ostrovu hovorí v jazyku pôvodných ľudí, pravdepodobne okolo roku 1200. V roku 1722 tu na veľkonočnú nedeľu  pod velením holandského prieskumníka Jacoba Roggeven zakotvili prví Európania a dali mu jeho existujúci názov.          V roku 1888 Veľkonočný ostrov obsadilo Čile, ktorého "špeciálnym územím" je dodnes.

Ostrov v tvare trojuholníka je asi 25 kilometrov dlhý a 12 kilometrov široký a jeho najvyšším bodom je hora Terevaka, týčiaca sa 507 metrov nad hladinu mora. V jej blízkosti je hneď niekoľko sladkovodných kráterových jazier, ktorým sa hovorí "rano". Veľkonočný ostrov sa môže pochváliť radom sopečných jaskýň a lávových trubíc a milovníci geológie tu budú vo svojom živle.

Veľkonočný ostrov vo svete preslávil svojimi monumentálnymi kamennými sochami, "moai", vďaka ktorým bol zapísaný do Zoznamu UNESCO. Moai s obrovskými hlavami, často umiestnenými na masívnych podstavcoch, je na ostrove skoro 900 a z kameňa ich vysekali pôvodní obyvatelia Rapa Nui medzi 13. - 16. storočím.

Najväčšia zo sôch je známa ako "Paro", váži 82 ton a meria skoro 10 metrov. Najväčšou skupinou vzpriamených moai na ostrove je Ahu Tongariki, na pláži Anakena potom stojí prvý moai, zdvihnutý späť na svoje podstavce v roku 1955 známym bádateľom Thorom Heyerdahl výhradne použitím ľudskej sily a drevených pák.

Hlavným mestom ostrova je prístav Hanga Roa s centrálnou ulicou Avenida Atami Teken, lemovanou radom hotelov, reštaurácií a kaviarní. Kto túži po poznaní, nemal by si nechať ujsť návštevu Antropologického múzea Sebastiána Englerta so zaujímavou expozíciou s témou ostrova a jeho sôch. Za krátku prehliadku určite stojí tiež pekný rímskokatolícky kostolík, zdobený nádhernými rezbami.

Zbierka Petroglyfy Veľkonočného ostrova je jednou z  najbohatších v  celej Polynézii. Na návštevníkov tu čaká cez 4 tisíc obrázkov - Vtáčieho muža, morskej korytnačky a ďalších svetských i rituálnych symbolov - vytesaných do kameňa na asi tisícke rôznych miest po celom ostrove.

Len čo by kameňom dohodil na juh od brehov Veľkonočného ostrova, ležia ostrovčeky Motu Nui a Motu Iti, obľúbené najmä potápačmi. Kto chce radšej zostať na súši, môže sa po ostrovoch, kde sa zrodili kultúra a ceremoniál Vtáčieho muža, prejsť pešo a kochať sa odtiaľto nádhernými výhľadmi.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Ahu Taha - žasnite nad jednými z prvých sôch moai, jednou z najfotografovanejších skupín monolitov, ktorá sa stala symbolom celého ostrova.

Ahu Akivi - nenechajte si ujsť jedinú skupinu sôch postavenú vo vnútrozemí ostrova a zároveň jediné s   tvárami otočenými k oceánu.

Rano Raraku - zavítajte do lomu, kde v priebehu storočí vzniklo na 900 majestátnych moai, a pozrite si skoro štyri stovky z  nich, ktoré na cestu na miesto svojho určenia nikdy nevyrazili.

Rano Kau - užite si nádherné výhľady od jedného z mála sladkovodných kráterových jazier Veľkonočného ostrova.

Orongo Village - navštívte dedinu na okraji vyhasnutej sopky, obdivujte do kameňa vysekané petroglyfy a nasajte mystickú atmosféru miesta, ktoré bolo v 16. storočí miestom kultu Vtáčieho muža.

Terevaka Mount - vystúpte na najvyšší bod Veľkonočného ostrova, 507 metrov vysokú sopku, a užite si panoramatické výhľady.

Hanga Roa - prejdite sa hlavnou ulicou mesta, navštívte miestne múzeum aj pekný kostolík zdobený nádhernými drevorezbami.

Motu Nui, Motu Iti - vyrazte na mystické ostrovčeky, kde kedysi vznikol kult Vtáčieho muža, a s bombou na chrbte objavujte pestrý život pod hladinou oceánu.