X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Port Stanley (Falklandy)
Port Stanley (Falklandy)

Plavby v okolí

Port Stanley (Falklandy) / Zámořské území Velké Británie

Na západnom pobreží Východného ostrova Falklandských (alebo tiež Malvinských) ostrovov v južnom Atlantiku leží hlavné mesto súostrovia, Stanley. Stanley je jediným mestom na bezmála 800 ostrovoch a je domovom asi 2 z necelých 3 tisíc obyvateľov Falkland.

Stanley bolo založené v roku 1843 a o dva roky neskôr sa stalo hlavným mestom ostrova - túto úlohu prevzalo od severne položeného Port Louis. Vďaka svojmu hlbokomorskému prístavu osídlenie rýchlo rástlo a čoskoro sa stalo známym predovšetkým ako miesto, kde sa opravujú lode plaviace sa Magellanovou úžinou, neskôr potom ako základňa lovcov veľrýb a tuleňov v južnom Atlantiku a na Antarktíde. Stanley zohralo svoju úlohu v bitkách prvej i druhej svetovej vojny, preslávilo sa však predovšetkým vojnou o Falklandské ostrovy z roku 1982, kedy bolo niekoľko týždňov okupované argentínskymi vojskami. Dnes Stanley ťaží z rybolovu a tiež turizmu.

Katedrála Christ Church bola postavená na konci 19. storočia a je najjužnejším anglikánskym kostolom na svete. Stojí neďaleko oblúku z kostíc modrých veľrýb, ktorý dominuje nábrežiu mesta. V roku 1845 bol postavený Vládny dom, od polovice 19. storočia rezidencia guvernéra ostrovov. V meste je možné prezrieť si rad vojnových pomníkov a pri odlive je odtiaľto vidieť cez dvadsať vrakov lodí.

Záujemcovia o námorné objavy, prírodnú históriu oblasti, vojnu o Falklandy a antarktické dedičstvo by si nemali nechať ujsť návštevu Múzea Falklandských ostrovov. Nájdu tu okrem iného tiež interaktívnu miestnosť, zameranú na príbehy ostrovanov z roku 1982.

Len čo by kameňom dohodil od Stanley, leží zátoka Gypsy, domov kolónie tučniakov magellanských. Mys Pembroke je najvýchodnejším bodom Falklandských ostrovov a k nebu sa tu vypína 18 metrov vysoký maják z polovice 19. storočia.

Priaznivci golfu si môžu odpáliť pár loptičiek na miestnom golfovom ihrisku. Mestom vedie historický chodník, na ktorom je možné dozvedieť sa o meste ešte viac. Mapky sú na predaj v informačnom stredisku.

Stanley má niekoľko obchodov aj reštaurácií a za ochutnanie určite stojí miestne jahňacie - v jednoduchých sendvičoch alebo bohatých hlavných chodoch. Samozrejmosťou sú čerstvé ryby a morské plody a typickou záležitosťou Falklandpv potom takzvaný "smoke" - tanier plný domácich koláčov, sušienok a ďalších sladkých dobrôt, podávaný s kávou a čajom.

Kto si chce odviezť tematický suvenír, mal by si kúpiť tučniaka - na tričku, čiapke, pere alebo na čajovej podložke.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Falkland Islands Museum - zoznámte sa s históriou i prírodou súostrovia a tiež známou vojnou o Falklandské ostrovy v zaujímavom a interaktívnom múzeu.

Government House - prezrite si sídlo guvernérov z polovice 19. storočia, kde pobýval počas svojej slávnej expedície Sir Ernest Shlackleton.

Christ Church Cathedral - obdivujte najjužnejší anglikánsky kostol na svete aj známy oblúk z kostíc modrých veľrýb.

Gypsy Cove - pozorujte tučniaky magellanské v zátoke len pár kilometrov od mesta.

Cape Pembroke - vyrazte na najvýchodnejšie miesto Falklandských ostrovov s 18 metrovým majákom z polovice 19. storočia.

Stanley Harbour Maritime History Trail - vyzdvihnite si mapku Stanley a navštívte tie najzaujímavejšie miesta v meste.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Port Stanley

Argentína, Uruguaj, Zámořské území Velké Británie, Chile z Buenos Aires na lodi Norwegian Star

Loď: Norwegian Star
Trasa: Argentína, Uruguaj, Zámořské území Velké Británie, Chile
Nalodenie: Buenos Aires, Argentína
Vylodenie: San Antonio, Chile
Trvanie: 14 nocí