X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Rio de Janeiro
Rio de Janeiro

Plavby v okolí

Rio de Janeiro / Brazília

Rio de Janeiro (alebo skrátka Rio) je so svojimi viac ako 6 miliónmi obyvateľov druhým najľudnatejším mestom Brazílie a jeho časť bola v roku 2012 zapísaná ako Kultúrna krajina do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Klíma Ria je tropická savanová a vplyv monzúnu spôsobuje, že od decembra do marca tu často dlho a veľa prší. Teploty nad 40 stupňov nie sú v lete žiadnou výnimkou, pobrežie je ale ochladzované vetrami vanúcimi od mora.

Z Európanov prvýkrát pri brehoch zátoky Guanabara zakotvili v roku 1502 Portugalci, ktorí tiež Rio roku 1565 oficiálne založili a ustanovili sídlom Portugalského cisárstva. Neskôr, v roku 1763, sa Rio stalo hlavným mestom štátu Brazília a potom na nejakú dobu dokonca hlavným mestom kolonizujúcej krajiny, čo je v histórii niečo veľmi nevšedné. Pod portugalskú nadvládu spadalo mesto až do roku 1822, kedy začala brazílska vojna za nezávislosť. Následne bolo metropolou nezávislej monarchie Brazílske cisárstvo a medzi rokmi 1899 a 1960 hlavným mestom Brazílie.

Rio de Janeiro si za svoje sídlo zvolilo veľa ropných, ťažobných a telekomunikačných spoločností a je tiež domovom mnohých univerzít a inštitútov, a tak nie je divu, že je druhým najväčším výskumným a vývojovým centrom v krajine. V roku 2016 hostilo letné olympijské a paralympijské hry.

Okrem toho je toto multikultúrne sídlo jedným z najnavštevovanejších miest južnej pologule. Známe je svojou nádhernou prírodou, famóznym karnevalom, sambou, bossa novou a úchvatnými plážami, ako sú Barra da Tijuca, Ipanema alebo Copacabana. Nemenej preslávené sú hora Sugarloaf so svojou lanovkou a socha Krista Spasiteľa majestátne sa vypínajúca nad mestom na vrchole hory Corcovado, zaradenej do zoznamu nových siedmich divov sveta.

Turisticky všeobecne najpríťažlivejším je Centro, historické (rovnako ako finančné) jadro mesta. Medzi pamiatkami tu nájdete Paco Imperial, bývalú rezidenciu portugalských vládcov Brazílie, kostol Candelaria a veľa ďalších historických kostolov, modernú betónovú katedrálu Rio de Janeiro, početné múzeá, záhradu Passeio Público z 18. storočia a celý rad ulíc pochádzajúcich ešte z obdobia kolonializmu. Milovníci prírody by si nemali nechať ujsť návštevu Národného parku Tijuca, druhého najväčšieho mestského lesa sveta.

Rio je jednoznačne najväčším kultúrnym centrom celej Brazílie: nájdete tu nespočetné množstvo knižníc, divadiel a múzeí, rovnako ako miest, kde to každý deň žije hudbou a tancom. Tak vyrazte do ulíc.

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Corcovado - vystúpte až na vrchol 710 metrov vysokú horu a od sochy Krista Spasiteľa sa kochajte úchvatnými výhľadmi na mesto pod vašimi nohami.

Sugarloaf - nechajte sa lanovkou vyviezť až na vrchol hory vyrastajúcej priamo z hladiny mora a obdivujte scenériu, ktorá nemá obdobu.

Copacabana - relaxujte s pohárom niečoho dobrého na 4 kilometre dlhej pláži, jednej z najznámejších na svete.

Theatro Municipal - navštívte jednu z najatraktívnejších budov v centre mesta a užite si niektoré z baletných alebo operných predstavení či koncert klasickej hudby.

Jardim Botanico - prejdite sa nádhernou botanickou záhradou so stromoradím paliem, fontánami a múzeom životného prostredia.

Maracana - ak ste milovníkmi športu, nenechajte si ujsť prehliadku jedného z najväčších futbalových štadiónov na svete.

Lapa - spoznajte, čo je to nočný život, v štvrti, kde väčšina budov pochádza z 19. storočia. Započúvajte sa do hudby mnohých žánrov a pretancujte črievice v juhoamerickom rytme.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť