X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Ilhabela
Ilhabela

Plavby v okolí

Ilhabela / Brazília

Pri juhovýchodnom pobreží Brazílie sa v južnom Atlantickom oceáne rozkladá Ilhabela. Ostrov v štáte Sao Paulo, oddelený od pevninskej časti krajiny len úzkym prielivom, má rozlohu 350 kilometrov štvorcových a asi 35 tisíc obyvateľov. 

Než ho v roku 1502 objavil taliansky obchodník a moreplavec Amerigo Vespucci, bol ostrov po stáročia obývaný pôvodne juhoamerickým ľudom, ktorý ho nazýval Ciribai, Pokojné miesto. V nasledujúcich storočiach slúžila Ilhabela ako základňa na obranu proti útokom zo strany cudzích národov, pirátov, otrokárov a pašerákov. Neskoršia snaha o premenu Ilhabely na úrodnú kávovú plantáž nepriniesla vytúžené ovocie a dnes je väčšina ostrova chráneným územím. Od druhej polovice 20. storočia je Ilhabela vyhľadávanou turistickou destináciou aj častou zastávkou výletných lodí.    

V strede západného pobrežia sa rozkladá rovnomenné hlavné mesto ostrova, Ilhabela. Historické centrum známe ako Vila ponúka nespočetné množstvo výborných reštaurácií, barov i obchodíkov a  vidieť je tu aj veľa koloniálnych domov. Za krátku návštevu určite stojí aj pekný modrobiely kostolík Nossa Senhora d'Ajuda, postavený pred viac ako dvomi storočiami. Neďaleké múzeum Waldemara Belisaria je zasvätené známemu modernistickému maliarovi talianskeho pôvodu, ktorý na Ilhabele žil aj zomrel, a je možné si tam prezrieť aj zaujímavé krátkodobé výstavy.   

Ilhabela, v preklade Krásny ostrov, láka ale predovšetkým svojím nádherným pobrežím, ktoré lemuje asi štyridsať prekrásnych piesočnatých pláží. Medzi tie najznámejšie patrí Castelhanos na východnom, Curral na západnom alebo Jabaquera na severnom pobreží. Pláž Bone na južnom pobreží je prístupná len na člne a bola zvolená jednou z najkrajších v celej Brazílii.   

Na Ilhabele si však na svoje prídu nielen priaznivci kúpania a odpočinku pod slnečnými lúčmi, ale aj potápači. Na tých tu pod krištáľovo čistou hladinou čaká pestrý život koralových útesov a hneď šesť prístupných vrakov lodí. Obľúbený je ostrovček Cabras pri pobreží hlavného mesta, ktorý je súčasťou podvodnej ekologickej rezervácie s pestrofarebnými koralmi i kŕdľami exotických rýb, vrátane morských koníkov.

Vnútrozemie vulkanického ostrova je hornaté a hneď na niekoľkých miestach dosahuje nadmorskú výšky vyše tisíc metrov. Horské svahy sú pokryté hustým Atlantickým lesom, ktorého veľká časť spadá pod Ilhabelský štátny park, biosférickú rezerváciu UNESCO. Tá je domovom mnohých jedinečných druhov rastlín a živočíchov (medzi nimi napríklad tukanov alebo kapucínov) aj celého radu peších trás pre začiatočníkov aj pokročilých. Ostrov sa môže pochváliť bezmála štyrmi stovkami vodopádov, ako napríklad 50 metrový vodopád Gato. Kto absolvuje 4 kilometrový trek džungľou priamo z pláže Castelhanos, bude za vynaloženú námahu odmenený nielen úchvatnou scenériou, ale aj osviežujúcim kúpeľom priamo pod vodopádom. 

Populárne sú jazdy na plachetnici, surfovanie alebo výpravy za pozorovaním delfínov či veľrýb a v neposlednom rade tiež skvelá gastronómia. Ilhabela je preslávená tými najlepšími krevetami v celej Brazílii, ale na jedálničku sa objavujú aj ďalšie špeciality, ako napríklad čerstvo ulovený tuniak a ďalšie plody mora.    

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Nossa Senhora d'Ajuda - prezrite si pekný modrobiely kostolík, postavený pred viac ako 200 rokmi.

Cachoeira do Gato - prejdite sa k nádhernému, 50 metrov vysokému vodopádu a osviežte sa počas horúceho dňa v jazierku priamo pod ním.   

Praia do Boney - relaxujte, opaľujte sa a kúpte na rozprávkovej piesčitej pláži, zvolenej za jednu z najkrajších v celej Brazílii.  

Parque Estuadal de Ilhabela - vyrazte na túru čarovnou krajinou Atlantického lesa a majte oči otvorené: možno zahliadnete aj hlučné tukany alebo zvedavých kapucínov.

Ilha das Cabras - nechajte sa uchvátiť farebnými koralmi a exotickými druhmi rýb pod krištáľovo čistou hladinou.

Museu Waldemar Belisario - nahliadnite do života a diela významného modernistického maliara, ktorý na ostrove žil a v roku 1983 tu tiež zomrel. 

Velasquez - ponorte sa k jednému z najnovších vrakov ostrova, španielskej lode, potopenej v roku 1906 .   


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Illhabely