Buzios

Buzios / Brazília

Armacao dos Búzios, alebo jednoducho Búzios, je rezortné mesto v brazílskom štáte Rio de Janeiro. Mesto, v ktorom dnes žije asi 25 tisíc ľudí, bolo už na začiatku 20. storočia vítaným útočiskom pre tých, ktorí chceli na chvíľu uniknúť od chaotického života Ria. V roku 1963 navštívila Búzios známa francúzska herečka Brigitte Bardot a lokalita sa stala vyhľadávaným cieľom nielen domácich turistov, ale aj ľudí z celého sveta.

V 16. storočí oblasť dnešného Búziosu obývali Indiáni kmeňa Tupinambá a keď na jeho územie v nasledujúcom storočí začali vstupovať Európania, bolo mesto len malou dedinou. V 18. storočí začalo byť v zátoke Guanabara rušno - lode, ktoré sa sem plavili, lákalo zlato exportované z Rio de Janeira a taktiež veľrybársky priemysel. Z tejto doby pochádza aj súčasný názov mesta, ktorý označuje proces oddeľovania mäsa od kostí. Veľrybí tuk sa v tej dobe využíval dokonca aj na verejné osvetlenie a bol tiež jedným zo stavebných materiálov použitých na stavbu kaplnky Sant‘ Ana.

V polovici 19. storočia bol v Brazílii zakázaný obchod s otrokmi a Búzios sa stal mestom, ktoré sa začalo sústrediť viac na poľnohospodárstvo a rybolov, ako na pašovanie, lov veľrýb a obchod s otrokmi. 20. storočie sa nieslo najmä v znamení cestovného ruchu.

Na polostrove, na ktorom mesto leží, sa nachádza viac ako 23 nádherných pláži, na ktorých môžete očakávať tropickú klímu s letnými teplotami vyše 30 a zimnými okolo 25 stupňov. Turisti tu prichádzajú za relaxom, nádhernými výhľadmi a prekrásnou prírodou. Kým pláže na západnom pobreží sú pokojné a vhodné na kúpanie, tie východné sú živšie a lákajú najmä surfistov a milovníkov ďalších vodných športov, ako napríklad šnorchlovanie a potápanie.

Mesto je rušné cez deň, rovnako aj po západe slnka. Hlavná ulica Búziosu, Rua das Pedras ponúka rušný nočný život, nespočetne veľa reštaurácií a barov, ale aj množstvo obchodov a umeleckých galérií.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Buziosu