X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Ostrov Mozambik
Ostrov Mozambik

Plavby v okolí

Ostrov Mozambik / Mozambik

Na severozápadnom pobreží Mozambiku leží rovnomenný ostrov, spojený s pevninou 3 kilometre dlhým mostom, postaveným v 60. rokoch 20. storočia. Ostrov koralového pôvodu, ktorý od severu k juhu meria asi 3 kilometre a v najširšom mieste má 500 metrov, obýva 14 tisíc ľudí. Dnes je jednou z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich turistických destinácií krajiny.

Pred tým, než ho ako prvý Európan navštívil na konci 15. storočia moreplavec Vasco da Gama, bol ostrov Mozambik dôležitým arabským prístavom. V roku 1507 tu Portugalci založili svoju základňu a o niekoľko rokov neskôr postavili kaplnku, ktorá stojí dodnes. V 16. storočí tu vznikla pevnosť a ostrov sa stal hlavným mestom koloniálnej portugalskej východnej Afriky. Tým bol až do roku 1898, kedy sa hlavné mesto presunulo do dnešnej Maputy.

V severnej časti ostrova, v Kamennom meste (Stone Town), sa zachovali stavby z doby, kedy bola krajina portugalskou kolóniou. Za prehliadku stojí kaplnka Nossa Senhora de Baluarte z roku 1522, považovaná za najstaršiu európsku stavbu na južnej pologuli sveta. Majestátna neoklasicistická budova nemocnice z roku 1877 bola dlhú dobu najväčšia na juh od Sahary vôbec.

So stavbou pevnosti São Sebastião sa začalo v roku 1558 a jej dokončenie trvalo celých 62 rokov. Dnes je stavba najstaršou doteraz zachovalou kompletnou pevnosťou v subsaharskej Afrike a tiež jedným z najkrajších príkladov vojenskej architektúry na kontinente.

Palác São Paulo je bývalou rezidenciou guvernéra, ktorá dnes hostí umelecké múzeum. Návštevníci si tu môžu pozrieť aj pôvodný nábytok a ďalšie vybavenie domácnosti, ktoré dávajú nahliadnuť do bežného života ľudí z vyššej vrstvy v 18. storočí, kedy krajina zažívala svoj najväčší rozkvet.

Južná časť ostrova je posiata domami so slamenými strechami a vďaka svojmu architektonickému bohatstvu bol celý ostrov zapísaný do Zoznamu UNESCO. Je domovom celého radu zaujímavých historických kostolov, ale aj niekoľkých mešít a hinduistického chrámu.

Ostrov sa môže pochváliť radom nádherných piesočných pláží a je výborným východiskom pre výlety na kajaku alebo šnorchlovanie v miestnych teplých a priezračne čistých vodách.

Len 5 kilometrov východne od neho leží malinký ostrovček Goa s krásnou plážou a majákom zo 70. rokov 19. storočia, odkiaľ sú prekrásne výhľady na oceán. Asi 2 kilometre južne od Goa sa rozkladá málo navštevovaný ostrovček Sena s peknou lagúnou.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Chapel of Nossa Senhora de Baluarte - obdivujte kaplnku z roku 1522, považovanú za najstaršiu európsku stavbu na južnej pologuli.

Fort São Sebastião - navštívte pevnosť, ktorej výstavba na prelome 16. a 17. storočia zabrala 62 rokov a ktorá je dnes najstaršou dochovanou kompletnou pevnosťou na južne od Sahary.

Palace São Paulo - prezrite si interiéry bývalej guvernérovej rezidencie a nahliadnite do života vyššej vrstvy v čase najväčšieho rozkvetu Mozambiku.

Goa Island - naloďte sa na čln a vydajte sa preskúmavať neďaleký ostrovček s majákom, z ktorého sú nádherné výhľady na oceán.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť