X Aktuálne informácie o prevádzke lodných spoločností »

Male

Male / Maledivy

Malé je hlavným a so svojimi viac ako 150 tisíc obyvateľmi tiež najväčším mestom Maldivskej republiky a jedným z najhustejšie osídlených miest na svete. Mesto, ktoré leží na južnom cípe Severného atolu Malé, pozostáva z hlavného ostrova, dvoch menších ostrovov a ostrova s ​​letiskom.

Maldivy boli prvýkrát osídlené ľudom známym ako Drávidovia, ktorého hlavným spôsobom obživy bol rybolov. Moderné Malé bolo založené Portugalcami v 16. storočí a bývalo kráľovským mestom, nazývaným Mahal, odkiaľ vládli skoršie kráľovské dynastie. Mesto bolo opevnené a obklopené hradbami s niekoľkými bránami, ktoré však boli zrovnané so zemou spolu s pevnosťou a bastiónmi v roku 1968, kedy bola monarchia zakázaná. Dnes je hlavnou ekonomickou aktivitou a zdrojom príjmov pre Malé turizmus.

Architektúra mesta, to sú výškové budovy pestrých farieb, zo všetkých strán obklopené tyrkysovým morom. Piatková mešita Malé je jednou z najstarších a najkrajších mešít v meste. Postavená bola v 17. storočí z koralového kameňa na mieste stavby z 12. storočia a bola zapísaná do zoznamu predbežných pamiatok UNESCO.

Národné múzeum má vo svojich zbierkach cenné historické artefakty, prostredníctvom ktorých je možné preniknúť hlbšie do nevšednej minulosti Maldív. Prezrieť si je tu možné zbrane, predmety každodennej potreby i umelecké diela, kuriozity a tiež vynikajúcu morskú zbierku s kostrou vzácnej veľryby. Národná galéria umenia je potom miestom, kde je možné navštíviť dočasné expozície maldivského umenia.

Palác Muleeaage bol postavený na začiatku 20. storočia ako sultánsky palác, neskôr bol sídlom vlády a dnes slúži ako prezidentská rezidencia. Za jeho bielomodrými bránami sa skrýva Medhu Ziyaarath, hrobka Abula Barakata Yoosufa Al Barbaryho, ktorý v 12. storočí priniesol na Maldivy islam.

Mestské rekreačné centrum je domovom malej, ale peknej umelej pláže, lemované športoviskami aj stánkami s rýchlym občerstvením. Miestny farmársky a rybí trh sú ideálnymi miestami pre pozorovanie každodenného života miestnych, ochutnávku lokálnej aj dovezenej zeleniny a ovocia (najzastúpenejším artiklom sú kokosové orechy a banány) alebo prehliadku tých najčerstvejších úlovkov dňa.

Maldivská kuchyňa, nazývaná niekedy aj kuchyňa Dhivehi, je založená na troch hlavných ingredienciách: kokose, rybách a škrobe. Najobľúbenejšou maldivskou rybou je tuniak, kari z neho tu nazývajú mas riha. Kukulhu riha je potom kuracie kari. Masroshi sú tradičným maldivskými ľahkým jedlom a garudhiya je názov pre hustú rybaciu polievku servírovanú s ryžou, limetkou, chilli a cibuľou.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Malé Friday Mosque - obdivujte jedinečnú mešitu, postavenú v 12. storočí z koralov a zapísanú do predbežného zoznamu UNESCO.

Muleeaage Palace - prezrite si prezidentskú rezidenciu, bývalý sultánov palác a domov hrobky Abula Barakata Yoosufa Al Barbaryho.

National Art Gallery - navštívte niektorú z práve prebiehajúcich výstav v Národnej galérii umenia a preniknite do maldivskej kultúry.

National Museum - nenechajte si ujsť návštevu múzea s rozsiahlou zbierkou nielen s témou histórie Maldív.

Fish Market - pozorujte život miestnych na rušnom rybom trhu, kde sa na pevninu vykladajú tie najčerstvejšie úlovky dňa.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Male

Maurícius, Madagaskar, Seychely, Angola, Maledivy, Srí Lanka, Thajsko, Malajzia, Singapur z Port Louis na lodi Norwegian Sky

Loď: Norwegian Sky
Trasa: Maurícius, Madagaskar, Seychely, Angola, Maledivy, Srí Lanka, Thajsko, Malajzia, Singapur
Nalodenie: Port Louis, Maurícius
Vylodenie: Singapur, Singapur
Trvanie: 17 nocí