Langkawi, Malaysia
Langkawi, Malaysia

Plavby v okolí

Langkawi, Malaysia / Malajzia

Pri severozápadnom pobreží Malajzie sa v Andamanskom mori asi 30 kilometrov od pevniny rozkladá súostrovie Langkawi. Langkawi, 99 ostrovov a ďalších 5 ostrovčekov, viditeľných len počas odlivu, je súčasťou malajského štátu Kedah, susediaceho s Thajskom. Najväčší (a rovnomenný) ostrov Langkawi má asi 65 tisíc obyvateľov a spolu s neďalekým ostrovom Tuba je jediným obývaným v celom súostroví.   

Od stredoveku bol ostrov zmieňovaný pod najrôznejšími názvami, známy bol vďaka pestovaniu korenia aj ako Korenistý ostrov. Bol sídlom rybárov aj pirátov, dlhú dobu bol kvôli legende považovaný za prekliaty. V prvej polovici 19. storočia sa Langkawi zmocnila siamská armáda, v roku 1837 ho však kedažský sultán získal späť a ostrov i jeho populácia sa rýchlo spamätali. Od roku 1909 Langkawi spadal pod nadvládu Britov, a to až do roku 1957, kedy Malajzia získala nezávislosť. V roku 1986 bolo rozhodnuté o premene ostrova na turistickú destináciu, dnes ho navštívia milióny ľudí ročne.  

Dve tretiny ostrova sú pokryté zalesnenými kopcami, horami a prírodnou vegetáciou. V roku 2007 sa Langkawi stal pre svoj prastarý pôvod a geologické formácie, datované až do doby pred 500 miliónmi rokmi, Svetovým geoparkom UNESCO, ktorého súčasťou je aj geologický lesný park Kilimský kras. Pozostáva z troch vzájomne prepojených ústí riek, ktoré sú domovom morských vydier, rybárikov, varanov alebo opíc makakov. Za návštevu stojí aj Netopieria jaskyňa a niekoľko ďalších vápencových jaskýň.

Súostrovie sa často delí do dvoch hlavných skupín - Južné ostrovy sú turistickejšie, tie severné naopak, autentickejšie a odľahlejšie. Za návštevu stojí ostrov Langun, jeho sladkovodné jazero, nazývané Tehotná panna, a pekná pláž na jeho južnom pobreží. Najobľúbenejšou plážou a najnavštevovanejšou turistickou oblasťou celého súostrovia je pláž Pantai Cenang na juhozápadnom pobreží Langkawi. Dlhá, biela piesočnatá pláž je lemovaná kokosovými palmami, reštauráciami a barmi, ideálnymi na pozorovanie prekrásnych západov slnka.

Pláž v zátoke Bura sa môže pochváliť zaujímavými skalnými formáciami, obľúbenými migrujúcimi vtákmi. Kto túži po pokoji, nemal by si nechať ujsť návštevu Pantai Kok, za ktorej hranicami sa k nebu týčia vápencové hory, naopak, kombináciu bielej piesočnatej pláže a lesa ponúka zátoka Datai na severozápadnom pobreží ostrova. Milovníci objavovania života pod morskou hladinou by si nemali nechať ujsť šnorchlovanie pri brehoch ostrova Payar.  

Severozápadná časť Langkawi je pokrytá hustým lesom, ktorý si tí, ktorí sa neboja výšok, môžu prezrieť z vtáčej perspektívy. Lanovka z Orientálnej dediny s množstvom atrakcií ich vyvezie až na vrchol Gunung Mat Cincang, kde v nadmorskej výške 700 metrov začína 125 metrov dlhý Nebeský most (Sky Bridge) Langkawi s prekrásnymi výhľadmi na tropickú džungľu. Pekným prírodným úkazom a ideálnym miestom na osvieženie počas horúceho dňa sú potom vodopády Temurun alebo Seven Wells (Sedem studní) s radom bazénikov.         

Gurmáni si na Langkawi môžu pochutnať na celom rade malajských špecialít : na si tomato, korenistej ryži s paradajkou, často podávanej s vyprážaným kurčaťom alebo rybou, ikan bakar, pikantnej grilovanej rybe, alebo na pajero nenas, sladko-kyslom ananásovom kari.  

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Kuah - nenechajte si ujsť návštevu najväčšieho mesta súostrovia a jeho Orlieho námestia s 12 metrovou sochou vzlietajúceho orla. 

Pantai Cenang - užite si skvelé kúpanie, dychberúce západy slnka aj nočný život na dlhej piesočnatej pláži.

Langkawi Sky Bridge - nechajte sa okúzliť prekrásnymi výhľadmi zo 125 metrov dlhého mosta v korunách stromov vo výške 700 metrov nad morom. 

Gunung Raya - podniknite výstup na 881 metrov vysokú horu, najvyššiu na ostrove, pozorujte divokých obyvateľov tropickej džungle, a na vrchole sa odmeňte peknými výhľadmi.

Temurun Waterfall - osviežte sa pri prekrásnom vodopáde s tromi terasami, prírodnými bazénikmi a kúpajúcimi sa opicami.

Datai Bay - relaxujte na odľahlej, bielej piesočnatej pláži v srdci geoparku UNESCO v severozápadnej časti Langkawi.  

Underwater World Langkawi - obdivujte viac ako 200 druhov morských živočíchov v rozľahlom akváriu s 3D kinom i podvodným tunelom.  


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Langkawi

Singapur, Thajsko, Malajzia, Indonézia zo Singapuru na lodi Celebrity Millennium

Loď: Celebrity Millennium
Trasa: Singapur, Thajsko, Malajzia, Indonézia
Nalodenie: Singapur, Singapur
Vylodenie: Benoa (Bali), Indonesia, Indonézia
Trvanie: 13 nocí