Constanta
Constanta

Plavby v okolí

Constanta / Rumunsko

Na východnom pobreží Rumunska leží na brehu Čierneho mora Constanta. Prístav, najväčší v   Čiernom mori a jeden z  najväčších v  celej Európe, je so svojimi asi 300 tisíc obyvateľmi druhým najväčším mestom Rumunska.

História Constanty sa datuje až do doby spred 2,5 tisíc rokov: sídlo, známe vtedy ako Tomis, bolo založené okolo roku 600 pred naším letopočtom, a je tak najstarším nepretržite obývaným mestom Rumunska. Na prelome letopočtu sa oblasti zmocnili Rimania, na začiatku 15. storočia potom mesto spadalo pod nadvládu Osmanskej ríše. V roku 1878 pripadla Constanta späť Rumunsku a stala sa jeho hlavným námorným prístavom a dôležitým obchodným centrom. Počas druhej svetovej vojny bol prístav zničený, mesto samotné ale našťastie zostalo relatívne nedotknuté.

V roku 1880 bol položený základný kameň nádherného art deco kasína, ktoré je dodnes dôležitou historickou pamiatkou aj moderným symbolom Constanty. Pekná prechádzka po nábreží vedie od neho až k  romantickému Janovskému majáku.

Národné historické a archeologické múzeum ponúka pohľad do pestrej minulosti regiónu od Ríma po stredovek. Pred ním na hlavnom Ovídiovom námestí stojí socha slávneho rímskeho básnika, ktorý sem bol v  8. storočí poslaný do vyhnanstva. V  tesnom susedstve sa potom nachádza komplex rozmerných románskych mozaík zo 4. storočia.

Veľká constantská mešita bola postavená už roku 1910 a pochváliť sa môže 50 metrovým minaretom, odkiaľ sú prekrásne výhľady na mesto i pobrežie Čierneho mora. Kresťanskú architektúru zastupuje nádherná Katedrála svätého Petra a Pavla, grécky ortodoxný kostol s   obdivuhodnými nástennými maľbami.

Pobrežie len čo by kameňom dohodil od mesta, lemujú pekné pláže, medzi nimi napríklad 8 kilometrov dlhá piesočnatá pláž Mamaia s   krištáľovo čistou vodou. Constanta je známa svojimi pobrežnými jazerami bohatými na minerály: obľúbené sú bahenné kúpele Techirghiol na brehu rovnomenného jazera, kde na návštevníkov čaká celý rad liečivých procedúr.

Constanta je bránou do nádhernej delty rieky Dunaja, druhej najväčšej v  Európe, pre svoj bohatý ekosystém zapísanej dokonca do Zoznamu UNESCO. Asi hodinu jazdy na sever potom leží Histria s pozostatkami starého rímskeho mesta, známa ako jedno z  najstarších sídiel Rumunska.

Constanta ponúka nespočetné množstvo reštaurácií, servírujúcich kuchyňu zo všetkých kútov sveta. Kto chce ochutnať tú typicky rumunskú, mal by siahnuť po národnom pokrme sarmale, kapustných rolkách plnených koreneným bravčovým a ryžou, rybej polievke, ciorba de peste, alebo bravčovom dusenom v  paradajkovej alebo vínnej omáčke, ktorej sa tu hovorí tochitura.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

National History and Archeology Museum - nahliadnite do zaujímavej histórie jedného z najstarších miest Rumunska.

Roman Mosaics - nechajte sa okúzliť prekrásnymi rímskymi mozaikami zo 4. storočia, objavenými v   60. rokoch minulého storočia.

Folk Art Museum - prezrite si pekné kroje a tradičné ľudové odevy z  rôznych kútov Rumunska.

Mamaia Beach - relaxujte, kúpte sa a opaľujte na predlhej piesočnatej pláži na brehu Čierneho mora hneď za hranicami mesta.

Constanta Casino - obdivujte prekrásne art deco kasíno z roku 1880 a užite si prechádzku po nábreží až k Janovskému majáku.

Mosque of Constanta - kochajte sa úchvatnými výhľadmi z 50 metrového minaretu mešity, postavanej už v  roku 1910.

Danube Delta - nenechajte si ujsť nádhernú prírodu unikátneho ekosystému druhej najväčšej delty v   Európe, zapísanej do Zoznamu UNESCO.

Bucharest - navštívte jedinečné hlavné mesto krajiny, nezriedkakedy prezývané "Paríž Balkánu".


Miesta, ktoré stojí za to vidieť