Burgas

Burgas / Bulharsko

V najzápadnejšom výbežku Čierneho mora sa v zátoke Burgas rozkladá štvrté najväčšie mesto Bulharska. Burgas je hlavným mestom rovnomennej provincie a je domovom asi 230 tisíc obyvateľov.

Oblasť dnešného Burgasu bola osídlená už pred 3 tisíc rokmi a jeho výhodná poloha sa postarala o to, že sa mesto neskôr stalo významnou križovatkou národov i kultúr. Okolo 4. storočia pred naším letopočtom sa tu usadili Trákovia, na začiatku nášho letopočtu oblasť ovládali starovekí Rimania, v stredoveku potom Byzancia, Bulharská aj Osmanská ríša. Už v 17. a 18. storočí bol Burgas dôležitým prístavom a centrom obchodu v regióne, dnes je mesto najdôležitejším prístavom Bulharska.

Mesto je obklopené jazerami Burgas, Atanasovské a Mandrenské, ktoré sú destináciou mnohých druhov migrujúcich vtákov. Kým Burgas je najväčším jazerom celého Bulharska, Atanasovské je jedným z dvoch jazier so slanou vodou v regióne Čierneho mora. Jeho mokrade sú domovom mnohých ohrozených druhov rastlín aj živočíchov a pozorovať je tu možné veľké kŕdle pelikánov, žeriavov, ale aj dravcov.

Burgas je mestom kostolov: prekrásna ortodoxná Katedrála svätého Cyrila a Metoda bola postavená na prelome 19. a 20. storočia, z roku 1853 potom pochádza arménsky Kostol svätého kríža, jeden z najstarších v meste.

Len čo by kameňom dohodil na západ od Burgasu, leží dedina Debelt s pozostatkami rímskeho mesta Deultum. Záujemcovia o históriu si tu môžu prezrieť archeologické vykopávky, datujúce sa od obdobia doby bronzovej až do stredoveku. Za prehliadku potom určite stoja aj ruiny pevnosti Poros s odhalenými hradbami a vežami, budovanými od 4. do polovice 15. storočia, či pevnosť Rusokastro s múrmi silnými až 2,5 metra.

V Burgase sa bude páčiť milovníkom kultúry, ktorí tu nájdu hneď niekoľko múzeí, medzi nimi napríklad Regionálne historické múzeum Burgas, ktorého pobočkou je tiež Archeologické múzeum. Priaznivcov umenia potom iste poteší Mestská galéria.

Len 40 kilometrov severne od Burgasu leží na bývalom ostrove, spojenom dnes s pevninou umelou úžinou, Nesebar, zapísaný do zoznamu UNESCO. Mesto sa môže pochváliť peknými dláždenými uličkami lemovanými radom drevených stavieb z 19. storočia i prastarými kostolmi: Starý metropolitný kostol bol postavený už v 4. storočí, Kostol svätého Štefana potom pochádza zo storočia 11. a jeho interiér zdobí 258 farebných nástenných malieb a mramorové stĺpy.

Ideálnym miestom pre odpočinok je pekná mestská pláž alebo Morská záhrada, park založený už v roku 1910. Kto chce Burgas spoznať po  gastronomickej stránke, nemal by si nechať ujsť ochutnávku niektorých z miestnych špecialít: napríklad shkembe, polievky z hovädzích žalúdkov, alebo bulharského jogurtu, Kisel mlyako, patriaceho medzi najlepšie svojho druhu vôbec?

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

Archeological Musem Burgas - zoznámte sa so zaujímavou históriou štvrtého najväčšieho mesta Bulharska s radom tisíce rokov starých ruín.

Saints Cyril and Methodius Cathedral - nenechajte si ujsť symbol mesta a jeden z najkrajších kostolov v krajine, postavený na prelome 19. a 20. storočia.

Rusokastro Fortress - prezrite si pozostatky starej pevnosti z 15.storočia s 2,5 metra širokými múrmi.

Sea Garden - oddýchnite si od pamätihodností v nádhernom mestskom parku, založenom už v roku 1910.

Church of the Holy Cross - navštívte arménsky kostol z roku 1853, jeden z najstarších v meste, s nádhernými vitrážovými oknami a krásnou interiérovou výzdobou.

Nesebar - prejdite sa dláždenými uličkami lemovanými prastarými kostolmi a historickými drevenými budovami mesta, zapísaného do Zoznamu UNESCO.

Sozopol - Obdivujte jedinečnú starovekú a renesančnú architektúru mesta len 30 kilometrov na juh od Burgasu.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť