Wismar

Wismar / Nemecko

Na severnom pobreží Nemecka leží na brehu Baltského mora Wismar. Mesto v rovnomennom zálive má asi 40 tisíc obyvateľov.

Už v 12. storočí existovalo v oblasti dnešného Wismaru slovanské sídlo a v nasledujúcich obdobiach bolo mesto súčasťou Maklenburska či Švédska. Počas 13. a 14. storočia v období Hanseatickej ligy Wismar rozkvital. V roku 1871 sa stal súčasťou Nemecka, v roku 1903 si ho ale opäť nárokovalo Švédsko. Počas druhej svetovej vojny bolo mesto bombardované spojencami a silne poškodené, v čase Nemeckej demokratickej republiky sa rozvinulo na druhý najväčší prístav krajiny hneď po Rostocku. Po zjednotení Nemecka v roku 1990 boli zrekonštruované historické stavby a kostoly v Starom meste, Wismar bol zapísaný do Zoznamu UNESCO a v roku 2011 sa stal hlavným mestom Severozápadného Maklenburska. Dnes je Wismar obľúbenou turistickou destináciou, lákajúce predovšetkým svojou historickou architektúrou. 

Wismar je jedinečným príkladom mesta Hanseatickej ligy s dobre zachovanou stredovekou architektúrou tehlovej gotiky a štítovými domami a spolu s historickým jadrom Stralsundu, vzdialeného asi 1,5 hodiny východne odtiaľto, je zapísané do Zoznamu UNESCO. Centrom starého mesta je rozľahlé Trhové námestie, so svojimi 10 tisíc metrami štvorcovými jedno z najväčších v celom severnom Nemecku. Je lemované elegantnými budovami v celom rade štýlov od severonemeckej gotiky 14. storočia až po art nouveau.

Z roku 1602 pochádza studňa Wasserkunst, ktorá bola dovezená z Holandska a zásobovala mesto vodou, z rokov 1817-19 potom pekná novoklasicistická radnica, ktorá dnes hostí zaujímavú zbierku malieb. Už okolo roku 1380 bol postavený Alter Schwede (Starý Švéd), aristokratický dom v štýle tehlovej gotiky, v ktorom dnes návštevníci nájdu reštauráciu.  Z pôvodných mestských brán do dnešných dní zostala stáť, bohužiaľ, už len jedna, tehlová Wassertor z roku 1450.

Až pred niekoľkými rokmi bol nákladne zrekonštruovaný Kostol svätého Juraja z roku 1404, silne zničený bombardovaním počas druhej svetovej vojny. Jedinou pripomienkou pôvodnej stavby tehlovej gotiky Kostola svätej Márie z prvej polovice 13. storočia, je potom jeho 80 metrová veža. Za prehliadku ale určite stojí tiež mohutná stavba Kostola svätého Mikuláša z červených tehál, radiaci sa medzi jeden z najväčších kostolov v celej Európe. Talianskou ranou renesanciu potom zastupuje Fürtstenhof, bohato zdobená bývalá rezidencia vojvodov z polovice 16. storočia.

Záujemcovia o históriu by si nemali nechať ujsť návštevu Domu svetového dedičstva, ktorého interaktívna výstava sa venuje zaujímavej minulosti mesta a regiónu. Tí, ktorí dávajú prednosť technológii, môžu zavítať do interaktívnej expozície múzea phanTECHNIKUM. V oblasti starého wismarského prístavu s celým radom historických stavieb potom sídli aj Mestská galéria Baumhaus.

Nielen rodinám s deťmi sa bude páčiť v neveľkej, ale peknej ZOO, milovníci rastlín potom zase ocenia priľahlú botanickú záhradu v parku Bürger.

 

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Marktplatz - prejdite sa po najväčšom námestí severného Nemecka, lemovanom stavbami od tehlovej gotiky po art nouveau, s historickou fontánou z počiatku 17. storočia.

Nikolai Kirche - nechajte sa očariť jedným z najväčších európskych kostolov Európy, nádhernou stavbou z červených tehál z rokov 1381 až 1487.

Baumhaus - navštívte peknú umeleckú galériu v nádhernej prístavnej budove z 18. storočia.

Alter Schwede - ochutnajte čerstvé ryby Baltského mora a ďalšie špeciality v reštaurácii v panskom dome z konca 14. storočia, považovanom za najstarší vo Wismare.

Alt-Erbe- Haus - nahliadnite do zaujímavej histórie Wismaru (nielen) v súvislosti s jeho zápisom do Zoznamu UNESCO.

phanTECHNIKUM - nenechajte si ujsť interaktívnu expozíciu múzea s témou technológie a vynálezov.

Stralsund - prezrite si nádherné historické centrum mesta Hanseatickej ligy na pobreží Baltského        mora.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť