Dubrovník
Dubrovník

Plavby v okolí

Dubrovník / Chorvátsko

Dubrovník ležiaci na juhu Dalmácie je nepochybne najslávnejším chorvátskym mestom. Návštevníci z celého sveta sem chodia obdivovať jeho výnimočne zachovalé centrum, ktoré bolo už v r. 1979 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Popritom je Dubrovník aj dôležitým prístavom a významným letoviskom, v ktorom žije asi 50 tisíc obyvateľov.

Prvú osadu tu založili už v 7 stor. utečenci z neďalekej rímskej kolónie Epidaurum (dnešný Cavtat), ktorý bol zničený počas sťahovania národov Avarmi a Slovanmi. Nová osada dostala názov Ragusium a začala veľmi rýchlo prosperovať. Vedľa nej vzápätí vznikla slovanská osada Dubrava, ktorá sa s ňou nakoniec v 12. stor prepojila.

Postupne sa dostala do područia Byzantíncov, Benátčanov aj Maďarov, ale obratnou diplomatickou politikou, odvádzaním daní aj inými záväzkami si Dubrovník zabezpečoval po stáročia pokojný vývoj aj vnútornú nezávislosť od mocnejších susedov. Nakoniec sa v r. 1382 stal samostatnou republikou nazvanou Ragusa. Až do 16. stor. bola republika Ragusa významnou námornou silou a obchodným prostredníkom medzi Európou a Malou Áziou. Zároveň bola jedným z najpokrokovejších štátov v Európe.

Objav Nového sveta a s ním aj nových obchodných trás ale ťažko zasiahol jej ekonomiku, rovnako ako ostatné námorné republiky v Stredozemí. Všetko dokončilo ničivé zemetrasenie v r. 1667, pri ktorom zahynula prevažná väčšina obyvateľstva. Zo zemetrasenia sa Ragusa už nikdy nespamätala, hoci formálne zanikla až za Napoleonovho vojenského ťaženia začiatkom 19. stor. Po jeho porážke pripadla habsburskej monarchii a po prvej svetovej vojne Kráľovstvu Srbov, Chorvátov a Slovincov. Nakoniec sa stala súčasťou Chorvátskej zväzovej republiky v rámci Juhoslávie, dnešného Chorvátska.

Mesto však veľmi zasiahla občianska vojna, počas ktorej bolo ťažko bombardované. Po jej skončení organizácia UNESCO riadila celkovú záchranu historického centra a vďaka tomu dnes môžeme obdivovať množstvo cenných pamiatok.

Starobylý ráz Dubrovníka utvára dokonale zachovaný obranný systém, vrátane mnohých veží a niekoľkých brán, ktorý obklopuje celé mesto v dĺžke 2 km. Prechádzka po jeho hradbách patrí k najväčším zážitkom. Za najkrajšiu stavbu je považovaný Kniežací palác, ktorý dnes slúži ako múzeum. Nikto by nemal vynechať námestie Luža s palácom Sponza, Katedrálu Panny Márie a samozrejme hlavnú triedu Stradum s celým radom obchodov a reštaurácií.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

  • Trieda Stradum
  • Mestské opevnenie
  • Katedrála Panny Márie
  • Kniežací palác
  • Starý prístav

Vychutnajte si miestne špeciality

Dalmatská šunka

Dubrovačka Rožata – obľúbený karamelový puding

Rakija – silná pálenka z ovocia

Pelinkovac – likér vyrobený z paliny


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Dubrovníka

Taliansko, Chorvátsko, Grécko, Čierna Hora z Benátok na lodi MSC Opera

Loď: MSC Opera
Trasa: Taliansko, Chorvátsko, Grécko, Čierna Hora
Nalodenie: Monfalcone/Marghera/Ravenna (Benátky), Taliansko
Vylodenie: Bari, Taliansko
Trvanie: 5 nocí

Taliansko, Malta, Grécko, Chorvátsko, Slovinsko z Civitavechie na lodi Norwegian Viva

Loď: Norwegian Viva
Trasa: Taliansko, Malta, Grécko, Chorvátsko, Slovinsko
Nalodenie: Civitavecchia, Taliansko
Vylodenie: Monfalcone/Marghera/Ravenna (Benátky), Taliansko
Trvanie: 10 nocí