Izmir

Izmir / Turecko

Turecká metropola Izmir s takmer 4 miliónmi obyvateľov sa nachádza na pobreží Egejského mora v západnom Turecku.  Jedno z najstarších miest sveta bolo založené už takmer pred 7 tisíc rokmi a veľmi rýchlo sa stalo jedným z hlavných centier kultúry v Anatólii. V 7. stor. p. n. l. ho získali Gréci, ktorí mu dali meno Smyrna a zaslúžili sa o jeho rozvoj ako významného prístavu. Údajne tu mal sídliť aj Homér, z ktorého pera pochádzajú slávne diela Ilias a Odysea.

Mesto muselo často odolávať vojnám, prírodným katastrofám aj hladomorom a počas svojej existencie bolo niekoľkokrát úplne zničené. O jeho obnovu sa postaral Alexander Veľký a neskôr aj Rimania, ktorí sa zaslúžili o jeho najväčšiu slávu. Smyrna sa dokonca stala prvým kresťanským mestom v celej Rímskej ríši a zostala ním až do r. 1415, keď bola dobytá Osmanskou ríšou, a kresťanstvo vystriedal islam. Napriek tomu tu zostala početná grécka komunita, ktorá až do prvej svetovej vojny tvorila polovicu obyvateľov mesta.

V r. 1919 Smyrnu obsadila grécka armáda a na základe Severskej zmluvy mala byť pripojená ku Grécku. Tomu sa však Turecko postavilo na odpor a pomocou armády mesto v r. 1922 získalo. Prevažná väčšina Grékov utiekla do Grécka a Smyrna, odvtedy prezývaná Izmir, sa definitívne stala súčasťou Turecka. Dnes je to moderné veľkomesto vyhlásené svojím nočným životom aj nákupmi. Medzi turisticky zaujímavé lokality patrí areál Agora s odkrytými vykopávkami antického mesta a hrad Kadifekale, z ktorého sa otvára krásny výhľad na mesto. V centre nájdeme aj zaujímavé múzeá a samozrejme uličky plné mešít a orientálnych trhovísk.

Hlavným turistickým lákadlom je areál starobylého Efezu, ktorý je od mesta vzdialený necelých 80 km. Efez je jedným z najlepšie zachovaných antických miest v celom Stredomorí. Pôvodne grécke mesto Efez bolo významným obchodným centrom a tiež hlavným mestom rímskej provincie Ázie. Dokonca tu stál jeden zo starovekých divov sveta - Artemidin chrám, z ktorého sa dodnes zachovali len ruiny. Pri prechádzke ulicami samotného mesta môžete obdivovať najväčší antický amfiteáter s kapacitou 25 tisíc ľudí alebo pozoruhodne zachovalú Celsovu knižnicu. Efez je zároveň dôležitým kresťanským pútnickým miestom. Traduje sa, že v jeho blízkosti strávila posledné dni Panna Mária, o ktorú sa v najťažších chvíľach staral Ján Krstiteľ. A on sám tu tiež mal spísať svoje evanjelium. Prehliadka areálu je skutočným zážitkom, ktorý by žiadny z návštevníkov nemal vynechať.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- Izmir – Agora

- Izmir – Hodinová veža

- Izmir – hrad Kadifekale

- Efez – amfiteáter

- Efez – Celsova knižnica

- Efez – Artemidin chrám

 

Vychutnajte si miestne špeciality...

Kebap – opekané mäso v pita chlebe so zeleninou

Lahmacum – turecká podlhovastá pizza s mletým mäsom

Karniyarik – kúsky mäsa osmažené s baklažánom, cesnakom, paradajkami a petržlenom

Yaprak Sarma – vínne listy plnené ryžou, zeleninou a korením

Airan – slaný jogurtový nápoj

Raki – silný anízový destilát


Miesta, ktoré stojí za to vidieť