Palermo
Palermo

Plavby v okolí

Palermo / Taliansko

Sicília je najväčším stredomorským ostrovom. Leží medzi Európou a Afrikou a po stáročia bola miestom, na ktorom sa stretávali ako mocenské záujmy, tak aj všetky stredomorské kultúry. Na tvári ostrova sa významne podpísali Gréci, Rimania, Arabi, Normani, španielski Aragóni, a tí všetci, vrátane mnohých ďalších tu vytvorili úplne jedinečný mix architektonických štýlov i kultúrnych tradícií.

Hlavným mestom ostrova je Palermo, sedemstotisícová metropola ležiaca na severnom pobreží v údolí Conca d'Oro (Zlatá mušľa). Táto úrodná dolina chránená horami prilákala fenických kolonistov už pred 3000 rokmi, a tí tu tiež založili prvú osadu a prístav. Po nich mesto prevzali Gréci a Rimania, ale dôležitosti nadobudlo až v 9. stor. za arabskej nadvlády, vtedy sa Palermo stalo jedným z najdôležitejších centier emirátu. Boli tu vystavané výstavné mešity i paláce a mesto aj prístav skutočne rozkvitalo. V r. 1072 ostrov však dobyli normanskí žoldnieri, ktorým sa na krížovej výprave do Svätej Zeme Sicília veľmi zapáčila.

Normanskí králi boli veľmi osvietení, na svojom dvore si udržiavali moslimských i židovských mudrcov, podporovali arabské, talianske i byzantské obyvateľstvo a za ich vlády sa z Palerma stalo najvzdelanejšie a najkultúrnejšie stredisko v celej Európe. Vznikol tiež úplne unikátny arabsko-normanský architektonický štýl, ktorý nesie prvky románskej i islamskej architektúry. Najznámejšou stavbou v tomto štýle je Normanský hrad s nádhernou Palatínskou kaplnkou. Koniec vlády normanských kráľov (r. 1189) znamenal dobu dlhého úpadku.

Ostrov sa striedavo ocital v rukách Nemcov, Francúzov, Španielov aj Angličanov, ale nikto z nich o neho nejavil väčší záujem. Sláva Palerma už tak nebola nikdy obnovená, okrem krátkeho obdobia prosperity na konci 19. stor. Dve zdrvujúce svetové vojny mesto uvrhli do obrovskej biedy a zúfalstva, ktorá trvá prakticky dodnes. Za všetkou tou ošumelou fasádou sa však skrýva mesto plné kultúrnych i historických skvostov, ktoré by žiadny návštevník Sicílie rozhodne nemal vynechať. Mesto má takmer orientálnu atmosféru a nájdete tu krásne barokové kostoly, mohutný Normanský hrad, Katedrálu Nanebovzatia Panny Márie alebo arabsko-normánske kostoly s unikátnym súborom mozaík.

Na kopci za mestom leží dôležitá obec Monreale. V čase, keď Palermo ovládali moslimovia, tu v nedobrovoľnom exile žil sicílsky biskup. Táto historická úloha dočasného náboženského centra bola rozhodujúca pre normanského kráľa Viliama, ktorý dal pokyn k stavbe obrovskej katedrály. Katedrála v arabsko-normanskom štýle je dnes jednou z najnavštevovanejších sicílskych pamiatok a návštevníkov láka na svoj zachovalý súbor mozaík, ktorý je 3. najväčším mozaikovým cyklom na svete.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- Palazzo Normani s Palatínskou kaplnkou

- Katedrála Nanebovzatia Panny Marie La Martorana

- Piazza Pretoria

- Garibaldiho záhrady

- katedrála v Monreale

 

Vychutnajte si miestne špeciality ...

- caciocavallo - výrazný štipľavý syr

- Sarde a beccafico alla Palermitana - šproty plnené sardelami, píniovými orieškami a hrozienkami –

- Cassata - sladké tortičky plnené riccota a kandizovaným ovocem

- cannoli - trubičky plnené sladkým syrom riccota a kúskami čokolády

- Vino de mandorla - mandľové víno

- sicílska čokoláda


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Palerma

Francúzsko, Taliansko z Marseille na lodi MSC Seaside

Loď: MSC Seaside
Trasa: Francúzsko, Taliansko
Nalodenie: Marseille, Francúzsko
Vylodenie: Palermo, Taliansko
Trvanie: 3 noci

Portugalsko, Španielsko, Taliansko, Francúzsko z Lisabonu na lodi MSC Seaside

Loď: MSC Seaside
Trasa: Portugalsko, Španielsko, Taliansko, Francúzsko
Nalodenie: Lisabon, Portugalsko
Vylodenie: Barcelona, Španielsko
Trvanie: 9 nocí