Mahon, Menorca
Mahon, Menorca

Plavby v okolí

Mahon, Menorca / Španielsko

Menorca je s rozlohou 670 km2 druhým najväčším z Baleárskych ostrovov ležiacich v západnom Stredomorí. Hoci nie je tak dobre známa ako jej väčšia sestra Mallorca, je to ostrov veľkej prírodnej krásy i historickej hodnoty. A vzhľadom k tomu, že je tu podstatne menej turistov, panuje tu aj ďaleko väčší pokoj a pohoda. Menorca bola osídlená už v praveku, avšak prvé trvalé sídlo tu založili až Feničania. Po nich ostrov vlastnili Rimania, a tí ho tiež pomenovali minor - malý, z čoho bol neskôr  odvodený súčasný názov. Ďalej sa tu vystriedali Góti, Arabi, Aragónci aj Angličania až v r. 1803 Menorca definitívne pripadla Španielskemu kráľovstvu.

Hlavným mestom ostrova je Mahón (Maó), v ktorom žije okolo 29 tis. obyvateľov. Mesto na konci dlhého a hlbokého zálivu, ktorý je jedným z najväčších prírodných prístavov na svete, sa stalo hlavným centrom ostrova počas anglickej nadvlády na začiatku 18. stor. Angličania si uvedomili strategickú polohu prístavu a po vybudovaní námornej základne sem presunuli aj všetky dôležité inštitúcie. Pri prechádzke uličkami objavíte, že anglická architektúra ovplyvnila aj celkovú tvár mesta. Medzi miestne atrakcie patrí Kostol sv. Františka, zvyšky pôvodného opevnenia alebo Archeologické a umelecké múzeum. Lákadlom je aj pálenica ginu Xoriguer, jedného z dvoch ginov na svete, ktorý má geografické označenie pôvodu.

Z historického hľadiska je však zaujímavejšia Ciutadella ležiaca na západnej strane ostrova. Až do presunu všetkých inštitúcií do Mahonu v 18. stor. bola pôvodným hlavným mestom a dodnes zostáva kultúrnym i náboženským centrom ostrova. Udržala si aj svoju stredovekú tvár a v jej úzkych uličkách objavíte nielen katedrálu, ale aj množstvo šľachtických palácov.

Menorca je posiata rôznymi megalitickými stavbami. Najstaršou z nich je Naveta des Tudons stará 3500 rokov, ktorá po mnoho storočí slúžila ako hrobka. Najvýznamnejšou pamiatkou z obdobia megalitickej kultúry je však Son Catlar, zrúcanina malého mestečka, obklopeného 900 m dlhým múrom, zachovaným až do dnešnej doby.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- Ajuntament de Maó

- Calle Isabel II.

- Ciutadella – katedrála

- Naveta des Tudons

- Son Catlar

- Calla Morell

 

Vychutnajte si miestne špeciality…
Oliaigua s paradajkami – typická polievka, která v lete môže byť obohatená čerstvými figami a olivami

Plnené baklažány v menorskom štýle

Caldera de Langosta – homárí guláš

Gin Xoriguer


Miesta, ktoré stojí za to vidieť