Patmos

Patmos / Grécko

Ostrov Patmos je súčasťou Dodekanézskeho  súostrovia roztrúseného v Egejskom mori nedaleko tureckej pevniny. Jeho rozloha je približne 34 km2 a celkovo tu žije asi 3000 obyvateľov. Hoci by sa ostrov mohol zdať bezvýznamný, opak je pravdou. Patmos je dôležitým pútnickým miestom a grécka ortodoxná cirkev ho vyhlásila svätým. Ostrov je totiž spojený s postavou sv. Jána evanjelistu, ktorý mal v tunajšej jaskyni videnie. Na jeho základe neskôr napísal knihu Zjavenia sv. Jána, ktorá sa čoskoro stala súčasťou Nového zákona. Z tohto dôvodu je Patmos niekedy prezývaný „egejským Jeruzalemom“.

Hoci na ostrove existovala grécka osada už v 7. stor. pred n. l., najdôležitejšia kapitola jeho dejín začala až v r. 95. V tomto roku sem bol vypovedaný sv. Ján. Postupne krstil miestne obyvateľstvo a podľa tradicie mal v jaskyni, kde prebýval, zjavenie. V ňom mu boží hlas, či sám Ježiš Kristus, nadiktoval texty neskoršej Apokalypsy sv. Jána. Po jeho smrti bola nad jaskyňou vybudovaná kaplnka aj niekoľko ďalších kostolov v okolí. Ostrov sa čoskoro stal významným pútnickým miestom a v 4. stor. tu bola postavená ohromná bazilika, ktorá stála na mieste súčasného kláštora. Ostrov ale medzi 7.-9. stor. trpel pod častými nájazdmi moslimov. Tí pôvodnú baziliku kompletne zničili. V r. 1088 byzantský cisár Alexios I. Komnenos vydal povolenie k stavbe opevneného Kláštora sv. Jána, ktorý zdobí vrchol hlavného mesta dodnes. Patmos sa neskôr dostal do rúk Benátok, maltézských rytierov a nakoniec otomanského impéria. Počas moslimskej nadvlády sa ostrov tešil z radu privilégií, ktoré umožňovali kláštoru čulý bezcolný obchod. Do gréckych rúk sa Patmos dostal až v r. 1948. Od tej doby sa tu rozvíja cestovný ruch, ktorý je dnes najväčším zdrojom príjmov ostrova.

 

Hlavné mesto Patmos sa delí na dve časti - na dolný prístav Skala s malebnými uličkami a reštauráciami a horné město Chóra, ktorému dominuje obrovský opevnený Kláštor sv. Jána. Medzi nimi leží snáď najdôležitejšie miesto ostrova, slávna jaskyňa Apokalypsy, v ktorej mal sv. Ján Božie zjavenie. Miesto je dnes zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. Okrem pamiatok Patmos preslávil aj svojimi piesočnatými plážami a krásnou prírodou. Magazín Forbes dokonca v r. 2009 vyhlásil ostrov „najidylickejším miestom pre život v Európe“.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

  • Kláštor sv. Jána
  • jaskyňa Apokalypsy
  • Skala – dolný prístav
  • Chóra – horné mesto
  • pláž Psili AmMos

 

 

Vychutnajte si miestne špeciality…

 

Avranies – divoká špargľa na oleji s cibuľkou a omáčkou z múky a citrónovej šťavy

Pitaroudia - vyprážané placky z cícera, rhódske národné jídlo

Melekouni - placky z medu, sezamu, mandlí a pomarančovej alebo citrónovejkôry

Gyros - ražniči s jahňacími kúskami s pita chlebom a tzatziki

Rizogalo - studený ryžový puding s citrónom a škoricou

Ouzo - anízová pálenka


Miesta, ktoré stojí za to vidieť