Hvar / Chorvátsko

Pri dalmátskom pobreží Chorvátska leží v Jadranskom mori ostrov Hvar. V jeho juhozápadnom cípe sa nachádza jeho najväčšie - a rovnomenné - mesto a prístav s asi 4 tisíc stálymi obyvateľmi.

História Hvaru je dlhá a bohatá: v 4. storočí ostrov osídlili starí Gréci, o dve storočia neskôr potom Rimania. Od 13. do 18. storočia bolo obchodné a kultúrne centrum Jadranského mora súčasťou Benátskej republiky, ktorá ho využívala ako dôležitú námornú základňu. Začiatkom 19. storočia Hvar spadal pod nadvládu Habsburskej ríše a už v jeho druhej polovici sa mesto stalo vyhľadávaným cieľom turistov, ktorým je dodnes.

Hvar sa môže pochváliť pozostatkami opevnenia z 13. storočia, ale aj najstarším divadlom v Európe, otvoreným v budove arzenálu z 13. storočia už v roku 1612. Na vrcholkoch mesta stoja dve pevnosti. Španjola (alebo tiež Fortica) bola postavená v druhej polovici 16. storočia na mieste staršej pevnosti zničenej explóziou, dnes hostí moderný turistický komplex a ponúka prekrásne výhľady do širokého okolia. Pevnosť Napoleon pochádza z roku 1811 a na návštevníkov tu čaká hvezdáreň.

Dominantou rozľahlého hlavného Námestia svätého Štefana, najväčšieho v Dalmácii, je rovnomenná katedrála, postavená v renesančno-barokovom štýle v 16. - 17. storočí na základoch starého kostola. Panskej a verejné budovy v benátskom štýle na námestí pochádza z obdobia od 15. do 17. storočia. Františkánsky kláštor z 15. storočia je zasadený do nádherných záhrad na pobreží mora a je domovom malého múzea a rozmerného plátna Posledná večera.

Hvarské múzeum vystavuje širokú zbierku archeologických nálezov a záujemcovia tu môžu nahliadnuť do histórie tohto stredomorského mesta. Zaujímavé múzeum sa nachádza aj na pôde letného sídla Hanibala Lucic, renesančnej vidieckej rezidencie z  prvej polovice 16. storočia. Kto by nemal minulosti ešte dosť, môže navštíviť niektoré z radu archeologických nálezísk v okolí Hvaru.

Dubovica je prekrásna pláž s čistým morom a pekným kamenným domom, Mekicevica ponúka hneď dve kamienkové pláže a len pár kilometrov od Hvaru leží tiež zátoka Milna s plážou a pekným borovicovým lesom.

Kto sa rozhodne vyraziť za hranice mesta, mal by navštíviť voňavé levanduľové polia alebo vinice vo vnútrozemí hornatého ostrova. Za prehliadku určite stojí dedinka Humac, vzdialená asi 35 kilometrov od Hvaru. Medzi poloopustenými kamennými domami z 16. storočia si tu návštevníci môžu pochutiť na vynikajúcom jahňacom, grilovanom na drevenom uhlí. Na člne je potom možné vydať sa napríklad na ostrovy Pakleni s prekrásnymi osamotenými zátokami a plážami, obľúbenými priaznivcami nudizmu.

Medzi špeciality Hvaru patrí gregada z minimálne štyroch druhov rýb, podávaných s  chlebom z chlebovej pece, jahňacie alebo teľacie mäso pripravené takzvane "pod poklopom", alebo tradiční hvarský slaný koláč, plnený trebárs zmesou rýb paradajok, cibule, olív a ďalších dobrôt.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Arsenal - obdivujte nádhernú stavbu bývalej opravovne vojnových lodí z 13. storočia s divadlom a peknou galériou moderného umenia.

Spanish Fort (Fortica) - vystúpte k pevnosti z druhej polovice 16. storočia a kochajte sa odtiaľto nádhernými výhľadmi na more i Hvar.

Franciscan Monastery - nenechajte si ujsť starý kláštor s kostolom z 15. storočia a pozrite si tiež rozmerné plátno so známym motívom Poslednej večere.

St. Stephen Square - prejdite sa po najväčšom námestí Dalmácie, lemovanom benátskymi domy z   15. - 17. storočia a prekrásnou katedrálou s  11 barokovými oltármi.

Dubovica - relaxujte a opaľujte sa na peknej pláži, len čo by kameňom dohodil od mesta.

Stari Grad - navštívte sídlo, založené Grékmi už v 4. storočí pred naším letopočtom, a nechajte sa očariť starým dominikánskym kláštorom s vyhliadkovou vežou.

Pakleni Islands - vyrazte na člne na neďaleké ostrovy a užite si osamotené zátoky a nádherné pláže, kde sa nemusíte báť všetko si odložiť.