Hualien
Hualien

Plavby v okolí

Hualien / Tchaj-wan

V strede východného pobrežia Taiwanu sa na brehu Tichého oceánu rozkladá Hualien City. Mesto v rovnomennej provincii má asi 100 tisíc obyvateľov.

Napriek tomu, že už v roku 1622 vybudovali Španieli v oblasti dnešného Hualienu zlaté bane, stále osídlenie mesta sa datuje až do polovice 19. storočia, kedy sem dorazila skupina čínskych farmárov. Neveľké mesto sa začalo rozrastať až v dobe japonskej nadvlády, ktorá skončila po tom, čo Japonsko odovzdalo v októbri 1945 ostrov Číne. Dnes je prístav druhým najväčším exportérom mramoru na svete a pre svoju výhodnú polohu medzi oceánom a centrálnym horským hrebeňom je považovaný za jedno z najpríjemnejších taiwanských miest.

Hualien ponúka celý rad svätýň a chrámov. Svätyňa mučeníkov bola postavená v roku 1981 na mieste staršej šintoistickej svätyne Karenko z roku 1915, najstarším chrámom v meste je však Yenpin, založený už za dynastie Qing. Na úpätí hory Jialiwan stojí malý budhistický chrám, prvé sídlo svetoznámej budhistickej nadácie Tzu Chi.

V centre mesta sa v budove bývalého japonského vojenského úradu, obývaného v roku 1943 uprostred borovicového lesíka, nachádza kultúrne centrum Pine Garden. Hualien je domovom najväčšej domorodej menšiny na celom Taiwane a vidieť je to napríklad na silne zastúpenej kultúre kamenosochárstva. Tradičné, ale aj súčasné skulptúry vytesané do kameňa, si záujemcovia môžu pozrieť v Múzeu kamenných sôch, prvom svojho druhu v krajine.

Na mieste starej železničnej stanice sa dnes organizuje trh Dongdamen, najväčší nočný trh v regióne so stovkami stánkov, hlavným námestím, rybníkom, a dokonca aj vyhliadkovou vežou.

Parky Beibin, Nanbin a Meilun, lemujúce pobrežie Tichého oceánu, ponúkajú priestor na relaxáciu medzi palmami a zeleňou a prekrásne východy slnka. Obľúbená plavcami i milovníkmi slnenia je pláž Chisingtan s nádhernými výhľadmi na oceán i reštauráciou špecializujúcou sa na kávu s kozím mliekom.

Severne od mesta sa rozprestiera Národný park Taroko s prekrásnymi prameňmi a vodopádmi, dramatickými útesmi a jaskyňami a 19 kilometrov dlhým kaňonom Taroko so strmými mramorovými stenami. Sem návštevníci mieria predovšetkým za prehliadkou svätyne Changchun, odkiaľ vedú schody k jaskyniam Kuanyin, okolo veže Taroko a Zvonice cez visutý most až k chrámu Changuang.

Hualien je rajom gurmánov, pre ktorých má pripravený celý rad rustikálnych reštaurácií pod vedením pôvodných taiwanských kmeňov. Jedlá sa tu podávajú spôsobom vhodným na zdieľanie s rodinou alebo priateľmi a za ochutnávku stojí ryža podávaná v bambusovom stvole, vyprážaná tekvica, pečené mäso z diviaka, údené kurča alebo napríklad krab z miestnych vôd.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Hualien County Stone Sculpture Museum - prezrite si tradičné i súčasné skulptúry vytesané do kameňa a nahliadnite tak do kultúry domorodých taiwanských kmeňov.

Chisingtan Beach - relaxujte, opaľujte sa a ochutnajte kávu s kozím mliekom v špecializovanej reštaurácii na peknej pláži severne od centra.

Tzu Chi Cultural Park - v areáli riaditeľstva dôležitej svetovej nadácie Tzu Chi obdivujte meditačnú halu so strechou v tvare čínskeho znaku Ren aj bambusový bungalov Jing Si, postavený tradičnými technikami.

Nanbin Park - nechajte sa okúzliť úchvatnými východmi slnka v peknom parku posiatom palmami aj kamennými sochami na brehu Tichého oceánu.

Dongdamen Night Market - straťte sa medzi stovkami stánkov najväčšieho nočného trhu v regióne.

Taroko National Park - obdivujte dramatické mramorové steny 19 kilometrového kaňonu aj nádhernú Svätyňu večného prameňa s vodopádom.

Lyiu Lake - vyrazte na prechádzku,jazdu na bicykli alebo rovno na kajaku po prekrásnom jazere obklopenom horami.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Hualienu

Tchaj-wan, Japonsko z Keelungu (Taipeje) na lodi Norwegian Spirit

Loď: Norwegian Spirit
Trasa: Tchaj-wan, Japonsko
Nalodenie: Keelung (Taipei), Tchaj-wan
Vylodenie: Yokohama, Japonsko
Trvanie: 9 nocí