Aomori

Aomori / Japonsko

Na severnom pobreží najväčšieho japonského ostrova, Honšú, sa na brehu rovnomenného zálivu rozkladá Aomori. Hlavné mesto prefektúry Aomori v regióne Tohoku má asi 280 tisíc obyvateľov.

Oblasť dnešného Aomori bola osídlená od prehistorických čias a archeologické prieskumy tu odhalili rad pozostatkov z obdobia Jomon. Ešte na začiatku obdobia Edo bolo Aomori len malým prístavným mestečkom, v prvej polovici 17. storočia bolo prestavané, oficiálnym mestom sa stalo ale až v roku 1898. V roku 1891 bolo Aomori spojené železnicou s Tokiom a ako prefekturálne hlavné mesto začalo nadobúdať na význame. V roku 1910 ľahla veľká časť Aomori popolom, na konci druhej svetovej vojny bolo potom mesto zničené bombardovaním amerických vojsk. Po vojne sa Aomori stalo miestnym politickým a obchodným centrom, dnes je obľúbenou zastávkou výletných lodí na ich plavbách pozdĺž japonského pobrežia.

Prehliadku Aomori je možné začať v turistickom centre ASPA, ktoré ponúka nielen krátky film s informáciami o prefektúre, ale tiež vyhliadkovú plošinu s peknými pohľadmi na mesto i prístav. Región je známy predovšetkým svojimi pozostatkami historických kultúr. Juhozápadne od mesta sa rozkladajú ruiny Sannai-Maruyama, datujúce sa až do doby okolo roku 4 000 pred naším letopočtom  Nájdené tu boli skladovacie priestory a základy dlhých domov, dnes si tu návštevníci môžu prezrieť ich rekonštrukcie. Dominantou náleziska Komakino ďalej na juh je umelo postavený kamenný kruh z doby okolo roku 2 000 pred naším letopočtom.

Kto sa chce zoznámiť so životom pod morskou hladinou, nemal by si nechať ujsť návštevu Asamushi a najväčšieho akvária v oblasti s 11 tisícmi morských živočíchov, vrátane mnohých vzácnych druhov z celého sveta.

Každoročne na začiatku augusta prebieha v Aomori známy festival Nebuta Matsuri, kto mesto navštívi mimo túto dobu, môže zavítať aspoň do múzea Nebuta Warasse, ktoré sa tejto 300 rokov starej tradícii venuje.

Výlet k rekonštrukcii historického hradu Hirosaki asi 40 kilometrov južne od Aomori stojí za to hlavne v čase kvitnutia čerešní, ktorých je tu viac ako 2 500. Hora Hakkóda, len pol hodinu jazdy od mesta, je potom obľúbenou destináciou milovníkov peších výletov, kto má menej času alebo energie, môže sa na vrchol nechať vyviezť lanovkou. O niečo ďalej sa rozprestiera nádherné jazero Towada, očarujúce hlavne svojimi jesennými farbami. Kto dáva prednosť relaxácii, nemal by si nechať ujsť návštevu niektorých z mnohých horúcich prameňov v oblasti, Sukayu priamo v meste alebo Asamushi severne odtiaľto.

Aomori je známe svojou do medena sfarbenou keramikou, ktorej tradícia výroby siaha do doby pred 2 tisíc rokmi, rovnako ako pestovaním jabĺk, ktoré nachádzajú uplatnenie v celom rade miestnych pokrmov aj vo výbornom mušte. Medzi miestne špeciality patria čerstvo nalovené hrebenatky a tiež polievka keno-jiru , obsahujúca 34 miestnych ingrediencií.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Sannai-Maruyama Ruins - nahliadnite do tisíce rokov starej histórie regiónu na archeologickom nálezisku s rekonštrukciami dlhých domov z obdobia Jomon.

Nebuta Warasse Museum - zoznámte sa s tradíciou 300 rokov starého letného festivalu, známeho svojimi farebnými lampášmi všetkých tvarov a veľkostí.

Seikan Ferry Memorial Ship Hakkodaramu - nenechajte si ujsť zaujímavé múzeum na bývalom trajekte, približujúce historicky hlavný spôsob dopravy medzi Honšú a susedným Hokkaido.

Hakkóda Mountains - vyvezte sa lanovkou na vrchol hory Hakkóda a kochajte sa odtiaľto peknými výhľadmi.

Hirosaki Castle - prezrite si peknú rekonštrukciu historického hradu a nechajte sa očariť tisíckami kvitnúcich sakúr.

Asamushi Aquarium - nahliadnite pod hladinu miestnych aj svetových morí v najväčšom akváriu oblasti s radom vzácnych druhov morských živočíchov.

Towada Lake - obdivujte prekrásne jazero Towada a jeho lesy, obľúbené hlavne svojimi jesennými farbami.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť