Akita / Japonsko

Na severozápadnom pobreží hlavného japonského ostrova Honšú, sa na brehu Japonského mora nachádza na území rovnomennej prefektúry Akita. Mesto má viac ako 300 tisíc obyvateľov.

Oblasť dnešnej Akity bola osídlena už pred tisíckami rokov, čo dodnes pripomínajú archeologické náleziská Jizoden s pohrebnými jamami a malým múzeom. V období Nara bol v roku 733 založený hrad Akita, ktorého úlohu centra ale neskôr prevzal hrad Kubota zo začiatku 17. storočia. V roku 1871 oficiálne vznikla dnešná prefektúra, jej centrum však bolo zničené veľkým požiarom z roku 1886. Znovu postavená Akita rozkvitala: nemalú úlohu v  tom hralo objavenie bohatých ropných nálezísk na jej brehoch, ktoré dodnes patria medzi najdôležitejšie v celej krajine.

Na konci druhej svetovej vojny bolo mesto bombardované a silne poničené, dnes je preslávené hlavne svojím nevšedným letným festivalom, Kanto Matsuri. Jeho účastníci každý rok v auguste balansujú na svojom tele - rukách, čele, ramenách alebo bokoch - až 12 metrovými bambusovými tyčami ovešanými nespočetným množstvom lampiónov a toto predstavenie sleduje vyše milióna divákov z Japonska i zo zahraničia.

Na mieste hradu Kubota z roku 1604 sa dnes nachádza park Senshi. Návštevníci si tu okrem na jar nádherne kvitnúcich sakúr môžu prezrieť repliky častí pôvodnej pevnosti - vstupnú bránu alebo vežu, ktorá sa radí medzi jeden zo 100 najkrajších hradov Japonska. Za krátku zastávku určite stojí aj múzeum, venované histórii klanu Satake, pôvodných majiteľov hradu, alebo bývalý samurajský dom Kurosawa z obdobia Edo.

Záujemcovia o dejiny by si nemali nechať ujsť ani prehliadku hradu Akita, ktorého veľká časť bola znova postavená. Kto dáva prednosť ľudovým tradíciám, bude nadšený z folklórneho múzea, sídliaceho v peknej budove bývalej banky z 20. storočia.

Mesto je vstupnou bránou do prekrásnej hornatej časti krajiny. Asi 70 kilometrov východne od Akity sa rozkladá jazero Tazawa, so svojimi viac ako 420 metrami najhlbšie v celom Japonsku, lákajúce svojou prekrásnou scenériou trebárs k vychádzke na bicykli. Po ceste k nemu stojí zato zastaviť sa aj v Kakunodate. Uličky starej časti tohto historického japonského mesta sú lemované drevenými samurajským rezidenciami, z ktorých niektoré dnes hostia zaujímavé múzeá.

Necelú hodinu jazdy na sever sa k nebu vypína hora Kanpuzan s nádhernou vyhliadkou na Japonské more i okolité vrcholy. Hornatá oblasť Shirak - Sanchi je domovom najväčšieho pôvodného bukového lesa vo východnej Ázii a bola zapísaná do Zoznamu UNESCO. Na aktívne založených návštevníkov tu čaká hustá sieť jednoduchých aj náročných trekov k vodopádom aj na vrcholy jednotlivých hôr.

Prefektúra Akita je jednou z najdôležitejších oblastí pestovania ryže v Japonsku, a tak nie je divu, že miestne saké patrí medzi najlepšie v krajine. Ochutnať sa určite oplatí aj miestnu špecialitu kiritanpo, varenú ryžu napichnutú na špajdli a opečenú na grile.

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Senshi Park - prejdite sa prekrásnym parkom, na jar obsypaným kvitnúcimi sakurami, pozrite si repliku hradnej veže a navštívte zaujímavé múzeum.

Kanto Museum - zoznámte sa s históriou i súčasnosťou 350 rokov starého festivalu, spočívajúceho v balansovaní s bambusovou tyčou ovešanou lampiónmi.

Mount Kanpazan Observatory - užite si prekrásne panoramatické výhľady na Japonské more z   vrchola sopky v nadmorskej výške 355 metrov.

Akita City Folklore Museum - nenechajte si ujsť prehliadku skvelých expozícií múzea v peknej renesančnej budove bývalej banky.

Akita Omoriyama Zoo - zoznámte sa s vzácnymi druhmi zvierat - tučniakmi alebo pandami červenými - v malej, ale peknej ZOO.

Lake Tazawa - vyrazte k najhlbšiemu jazeru v Japonsku a ak máte čas, obíďte ho trebárs na bicykli.

Kakunodate - straťte sa v uličkách historického japonského mestečka, lemovaných drevenými rezidenciami japonských samurajov.


Plavby do Akity