Honningsvag
Honningsvag

Plavby v okolí

Honningsvag / Nórsko

Na pobreží jedného z bezpečných prírodných zálivov ostrova Magerøya je schované mestečko Honningsvåg. Obklopené ľadovými vodami Barentsovho mora a oblými horskými vrcholkami bez vegetácie je jedným z hlavných turistických cieľov oblasti. Aj s iba cca 2400 obyvateľmi získalo v r. 1996 štatút mesta a stalo sa tak oficiálne najsevernejším mestom Európy. Hoci Honningsvåg má malebné centrum s pastelovými domčekmi, kostolom a múzeum, turisti sem mieria z iného dôvodu. Len necelých 23 km odtiaľto je totiž slávny Nordkapp, ktorý patrí medzi najsevernejšie výbežky Európy.

Oblasť bola osídlená už pred viac ako 10 000 rokmi a miestni obyvatelia sa živili hlavne rybolovom. Ten zostáva dôležitým zdrojom príjmov aj dnes, aj keď z veľkej časti ho zatieňuje práve cestovný ruch. Výletné lode aj turisti z pevniny sem mieria hlavne v letných mesiacoch obdivovať krásnu severskú prírodu a „dobyť“ Nordkapp, niekedy mylne považovaný za najsevernejší bod Európy. Nordkapp (po slovensky Severný mys) pomenoval už v r. 1553 anglický kapitán Richard Chancellor, ktorý sa pokúšal nájsť severnej cestu do Číny.

Hoci susedný mys Knivskjellodden zasahuje ešte severnejšie, a navyše, oba výbežky sú na ostrove (najsevernejší výbežok európskej pevniny je tak správne Kinnarodden), je Nordkapp suverénne najznámejší a najnavštevovanejší. Už od 16. stor. bol mnohými cestovateľmi a moreplavcami považovaný za posledné miesto civilizácie a severný koniec svetadielu. V r. 1956 sem tiež bola privedená cesta a neskôr bol ostrov, pre jednoduchší prístup turistov, spojený s pevninou podmorským tunelom. Na samotnom výbežku vyrástlo moderné návštevnícke centrum Nordkapphallen s reštauráciou, hotelom, múzeom i expozíciou s panoramatickým filmom. Najväčším zážitkom je ale samotný výbežok označený symbolickým glóbusom, z ktorého je nádherný výhľad na okolitú krajinu a more. Výbežok Nordkapp totiž rozdeľuje Barentsovo a Nórske more, a tým pádom i Atlantický a Severný ľadový oceán. Celý zážitok môže umocniť i nočná návšteva, v priebehu ktorej možno v lete pozorovať tzv. polnočné slnko a v zime naopak, polárnu žiaru.

 

Miesto, ktoré stojí za to vidieť:

  • Honningsvåg – centrum
  • Honningsvågkirke
  • Nordkapp
  • Nordkapphallen
  • príroda ostrova Mageroya

 

Vychutnajte si miestne špeciality...

Carassai - miestny chlieb, ktorý sa podáva snáď ku všetkým pokrmom

Akevitt - tradičná pálenka zo zemiakov a bylín

Brunost - karamelový syr, originálne vyrábaný z kozieho mlieka

Údený losos - často podávaný na tmavom chlebe s maslom

Gravet laks - losos marinovaný v soli, cukre, pažítke a koňaku


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Honningsvagu