Bergen

Bergen / Nórsko

Bergen, ležiaci v juhozápadnej časti nórskeho pobrežia, je často vďaka svojej polohe nazývaný „bránou do nórskych fjordov“. Zároveň je so svojimi cca 250 tisícmi obyvateľmi druhým najväčším mestom v krajine, je významným kultúrnym, priemyselným i turistickým centrom.

Mesto založil kráľ Olav Kyrre, syn Haralda Hardrade - zakladateľa Osla, v r. 1070 pod názvom Bjørgvin. Meno vychádza zo staronórskeho spojenia slov Bjørg - hora a vin - lúka, čo odkazuje na polohu mesta na rovine medzi siedmimi horami, ktoré dnes tvoria panorámu Bergenu. Veľký význam mesto nadobudlo v 13. stor., keď sa v r. 1217 namiesto Trondheime stalo hlavným centrom celého kráľovstva. Tento titul Bergenu zostal až do r. 1299, vtedy ho definitívne vystriedalo Oslo. Napriek tomu Bergen svoju dôležitosť nestratil. Ako významné kupecké mesto sa čoskoro stal členom obchodného spolku Hanza, v ktorom obchodovali výhradne nemeckí kupci, ktorí tu pôsobili až do 16. stor. Spomienkou na nich je dnes jedinečná štvrť Bryggen s farebnými drevenými hanzovými domami, ktoré sa stali symbolom mesta aj súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Vďaka vyspelému obchodu a lodiarstvu bol Bergen najväčším mestom severnej Európy až do 17. stor. a do 19. stor. aj najväčším mestom Nórska. Po odchode nemeckých kupcov však ekonomika mesta začala upadať. Situácii nepomohlo ani niekoľko veľkých požiarov, ktoré zdevastovali drevené stavby historického centra. Poslednou veľkou katastrofou bol v r. 1944 výbuch nemeckej lode naloženej výbušninami kotviacej pri pevnosti Bergenhus.

Mesto sa však zo všetkých týchto katastrof veľmi rýchlo spamätalo a dnes patrí medzi najvýznamnejšie kultúrne aj historické centrá Nórska. Popri štvrti Bryggen ležiacej pri starom prístave Vågen sa v centre zachovali aj zvyšky gotickej pevnosti Bergenhus, ktorá v 13. stor. slúžila ako kráľovské sídlo. Dominantou je monumentálna gotická sála Håkonshallen, ktorú nechal postaviť kráľ Haakon kvôli svadbe svojho syna. Mnoho turistov mieri aj do Bergenského akvária, ktoré sa radí k najlepším v škandinávskych krajinách či na známu vyhliadku Fløien ležiacu 320 m nad mestom na rovnomennom kopci, odkiaľ je nádherný výhľad na historické centrum aj do ďalekého okolia.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

 - Bryggen s hanzovými domami

- katedrála Domkirken

- prístav Vågen

- zubačka a vyhliadka z Fløien

 

Vychutnajte si miestne špeciality ...

Carassai - miestny chlieb, ktorý sa podáva snáď ku všetkým jedlám

Akevitt - tradičná pálenka zo zemiakov a bylín

Brunost - karamelový syr, originálne vyrábaný z kozieho mlieka

Údený losos - často podávaný na tmavom chlebe s maslom

Brun saus - omáčka s mäsovými kroketami, rybacími knedličkami a klobásou

Gravet laks - losos marinovaný v soli, v cukre, pažítke a koňaku


Miesta, ktoré stojí za to vidieť