Grand Turk Island, Turks a Caicos
Grand Turk Island, Turks a Caicos

Plavby v okolí

Grand Turk Island, Turks a Caicos / Veľká Británia

Turks a Caicos, zámorské územia Veľkej Británie, skladajúce sa z asi 30 piesočných ostrovov a ostrovčekov sa rozkladajú juhovýchodne od známejších Bahám. Súostrovie sa delí na dve hlavné skupiny oddelené od seba 35 km širokým Kolumbovým prielivom. Do skupiny Caicos patrí napr. známy ostrov Provinciales, ktorý sa môže pochváliť údajne najkrajšou plážou na svete. V druhej skupine Turks potom leží najväčšie Grand Turk či Salt Cay.

Oblasť pôvodne obývali Lucayanovia, indiánsky kmeň, ktorý však postihol rovnaký osud ako ostatných obyvateľov Karibiku. Po objavení ostrova Krištofom Kolumbom v r. 1512 bolo obyvateľstvo rýchlo zdecimované a nahradené otrokmi z Afriky. Po Španieloch sa tu vystriedali Francúzi a Briti. Kolonizátorov lákali predovšetkým miestne saliny a kvôli ich rozšíreniu ostrovy takmer úplne odlesnili. O niečo neskôr tu vznikali aj plantáže na pestovanie sisalu a bavlny. V roku 1848 boli Turks a Caicos vyhlásené za samostatnú kolóniu.

Až do roku 1873 boli ostrovy pod bahamskou správou, potom boli pripojené k Jamajke. V roku 1962 Jamajka vyhlásila nezávislosť a Turks a Caicos si zvolili status britskej korunnej kolónie. V súčasnosti ostrovy zažívajú prudký rozvoj turistiky, ktorý je však dômyselne a prísne kontrolovaný. Ostrovy dbajú na zachovanie miestnej ekológie a vyhýbajú sa preto nástrahám prehnane rýchleho rozvoja hospodárstva. Vďaka tomu sa dnes toto súostrovie môže pýšiť radom úchvatných panenských pláží, nedotknutou prírodou a jedinečnými potápačskými lokalitami. Zároveň však ponúka široký výber luxusných útočísk na neobývaných ostrovčekoch. Samotný Grand Turk s rozlohou 18 km2 a hlavným mestom celého súostrovia Cockburn Town, je obľúbeným miestom zastávok výletných lodí. Prístav založený v r. 1681 má dnes menej ako 1000 obyvateľov, avšak aj napriek svojej veľkosti ponúka mnoho zaujímavostí - pastelové uličky s koloniálnou architektúrou, obchody so suvenírmi aj niekoľko múzeí.

Medzi najväčšie atrakcie mesta patrí Národné múzeum chváliace sa najstarším lodným vrakom v Karibiku či historickou expozíciou. To najlepšie, čo ale ostrov môže ponúknuť, sú piesočné pláže, čistá voda s bohatým podmorským životom aj celý rad adrenalínových zážitkov.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť:

- Stingray City na Gibbs Cay Beach

- Cockburn Town

- Sunray Beach

- Národné múzeum

 

Vychutnajte si mieste špeciality.

Conch - morský mäkkýš na všetky spôsoby, národná špecialita

Johnnycake - na panvici pečený ľahko sladkastý kukuričný chlieb

Rumy

PeppaJoy Sauce - pikantná omáčka


Miesta, ktoré stojí za to vidieť