Picton

Picton / Nový Zéland

Na severovýchodnom pobreží Južného ostrova Nového Zélandu sa na brehu zálivu Queen Charlotte rozkladá Picton. Mestečko v regióne Marlborough má asi 4,5 tisíc obyvateľov a je prístavom trajektov, prevážajúcich návštevníkov cez Cookovu úžinu medzi Severným a Južným ostrovom. 

Picton, ktorý dostal svoje meno po sirovi Thomasovi Pictonovi, waleskom generálovi zabitom v bitke pri Waterloo, je často považovaný za jedno z najkrajších prímorských miest celej krajiny. Môže sa pochváliť hneď dvomi prístavmi, peknými kaviarňami a kvalitnými reštauráciami a nespočetným množstvom zaujímavých obchodov.  

Centrom Námorného múzea Edwina Foxa je drevená loď z roku 1853, ktorá kedysi medzi Austráliou a Novým Zélandom prevážala nielen tovar, ale aj imigrantov a odsúdencov. Akvárium EcoWorld sa stará o rehabilitáciu a návrat pôvodných živočíchov, ako sú plazy tuatara alebo modré tučniaky, späť do prírody a za návštevu stojí tiež neveľké Pictonské múzeum so širokou zbierkou artefaktov, vrátane tých z čias raných Maorov a veľrybárov. Severne od mesta leží Waikawa s pekným maorským marae, miestom stretávania sa pôvodných obyvateľov krajiny, zdobeným úchvatnými drevorezbami.     

Pešími turistami je obľúbený Queen Charlotte, 71 kilometrov dlhý trek, prechádzajúci nádhernou krajinou lesov, horských hrebeňov a rozprávkových zátok s utajenými piesočnatými plážami. Trek, vhodný aj pre zdatných cyklistov, preskúmava to najlepšie zo zálivu, známeho pôvodne ako Totaranui, kapitánom Cookom neskôr premenovaného na počesť manželky kráľa Juraja III. 

Picton je bránou k ostrovčekom a zálivom Marlborough Sounds, prepletenému systému zálivov a zátok, lemovaných 1 500 kilometrami úchvatného pobrežia. Z prístavu sem denne vyrážajú vyhliadkové člny, berúce svojich návštevníkov do odľahlých miest, kde sa môžu kochať prekrásnou a rozmanitou prírodou. Tá je domovom delfínov, kosatiek, tuleňov, modrých tučniakov a ďalších vzácnych druhov novozélandských vtákov a sezónne ju navštevujú tiež kŕdle keporkakov. Záujemcovia o dejiny by si nemali nechať ujsť pristátie v zátoke Ship Cove, jednom z najvýznamnejších historických miest Nového Zélandu, kde so svojou loďou Endeavour kotvil v 70. rokoch 18. storočia kapitán James Cook.       

V Pictone sa bude páčiť tiež potápačom, ktorí môžu vyraziť k 177 metrov dlhému vraku výletnej lode MS Mikhail Lermontov, ležiacemu dnes 37 metrov pod hladinou mora. Loď, potopená v roku 1986, je jedným z najväčších a najdostupnejších vrakov na celom svete.    

Marlborough je najväčším vinárskym regiónom krajiny, a tak by bolo hriechom neochutnať pri návšteve Pictonu pohárik alebo dva miestneho skvelého sauvignonu alebo jednoducho pripravované vynikajúce ryby a morské plody, práve vytiahnuté z mora. 

 

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Edwin Fox Maritime Museum - prezrite si drevené plavidlo z roku 1853, jedinú zachovanú loď, prevážajúcu medzi Austráliou a Novým Zélandom tovar i odsúdencov.  

EcoWorld Aquarium & Wildlife Rehabilitation Centre - nenechajte si ujsť návštevu akvária a rehabilitačného centra s radom pôvodných živočíchov - prastarých plazov tuatara alebo modrých tučniakov.  

Waikawa Marae - nahliadnite do kultúry a tradícií pôvodných obyvateľov Nového Zélandu v nádherne vyrezávanej stretávacej hale.  

Picton Museum - zoznámte sa s históriou regiónu naprieč storočiami: od maorských čias cez lov veľrýb až do súčasnosti. 

Queen Charlotte Track - vyrazte na peší trek pozdĺž úchvatného pobrežia zálivu s pôvodnými lesmi, prekrásnymi zátokami a utajenými piesočnatými plážami. 

Ship Cove - nenechajte si ujsť dychberúcu scenériu zátoky, kde so svojou loďou Endeavour kotvil v druhej polovici 18. storočia kapitán James Cook.

MS Mikhail Lermontov - potopte sa k vraku 170metrovej výletnej lode, ktorá na dno zálivu klesla v roku 1986.   


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Pictonu