Surabaya
Surabaya

Plavby v okolí

Surabaya / Indonézia

Surabaya je hlavným mestom provincie Východná Jáva a jedným z prvých obchodných prístavov v celej juhovýchodnej Ázii. Nájdete ho na severovýchodnom pobreží Jávy pozdĺž úžiny Madura. S takmer 3 miliónmi obyvateľov (a ďalšími 6 žijúcimi na jeho predmestiach) je hneď po Jakarte druhým najväčším mestom Indonézie.

Prvé zmienky o Surabayi pochádzajú už z raného 13. storočia, v 14. a 15. je už spomínaná ako prístav, ktorého úloha neustále rástla, a ktorý ťažil zo svojej strategickej polohy v delte rieky Brantas a na obchodnej trase medzi Melakmi a Ostrovmi korenia.

Holanďania prevzali vládu nad mestom v roku 1743 a Surabaya sa čoskoro stala najväčším mestom holandskej východnej Indie a centrom obchodu, priemyslu a jadrom plantážnickej ekonomiky Holanďanov, dokonca väčším ako vtedajšia Batávia (dnešná Jakarta), ktoré súperilo dokonca so Šanghajom alebo Hong Kongom.

V roku 1942 mesto okupovalo Japonsko a po skončení druhej svetovej vojny sa ho zmocnili indonézski nacionalisti, ktorí sa dostali do konfliktu s Britmi,tí bývalú holandskú kolóniu dostali na starosti. V známej Bitke o Surabayu padli tisíce vojakov a po nej získalo mesto, ktorému sa preto hovorí Kota Pahlawan, "mesto hrdinov", nezávislosť.

Dnes je Surabaya jedným z najvýznamnejších finančných centier indonézskeho súostrovia a jej prístav Tanjung Perak je druhým (hneď po Jakartskom Tanjung Prioku) najrušnejším prístavom v Indonézii, medzi jeho najvýznamnejšie exportné tovary patrí cukor, tabak a káva.

Očakávajte tu tropické podnebie s obdobím dažďov (od novembra do júna) a obdobím sucha (od júla do októbra) a stabilnú teplotu v rozmedzí 26 a 31 stupňov.

Architektúra mesta je pestrou zmesou koloniálnej, ázijskej, jávskej, modernej a postmodernej architektúry. Doteraz tu nájdete veľa starých koloniálnych budov postavených medzi 17. a raným 20. storočím, medzi nimi napríklad hotel Majapahit alebo starú budovu pošty. Mnohé z týchto stavieb sú dobre zachované a chránené ako kultúrne dedičstvo. Na konci 20. a začiatku 21. storočia sa v meste začali nanovo objavovať moderné a postmoderné budovy, ako sú napríklad rezidencie The Peak alebo One Icon, vysoká 200 metrov.

Až si mesto dobre prezriete, nezabudnite ho spoznať aj po stránke kulinárskej. Surabaya je známa pochúťkami, ako sú tmavá hovädzia polievka Rawon alebo marinovaný kravský jazyk podávaný s varenou zeleninou a krevetovým krekrami, Rujak cingur. Ujsť si nenechajte šatom z mušlí, mušle alebo ryžový koláč.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Tugu Pahlawan - prezrite si 41 metrov vysoký symbol mesta, pamätník hrdinov a priľahlé múzeum, pripomínajúce padlých v boji za nezávislosť krajiny.

Masjid Nasional Al-Akbar - nenechajte si ujsť najväčšiu jávsku mešitu, vystúpte na jej vežu a obdivujte mesto z vtáčej perspektívy.

Sampoerna Museum - zoznámte sa s históriou klinčekových cigariet (kretekov) v múzeu v krásnej holandskej koloniálnej budove z roku 1864.

Kebun Binatang Surabaya - navštívte surabajskú zoologickú záhradu, otvorenú už v roku 1916, v ktorej sa ako v prvej na svete podarilo v zajatí úspešne odchovať orangutany.

Pláž Kenjeran - oddýchnite si na jedinej pláži v meste s čiernym pieskom a pokojnou vodou a navštívte Sanggar Agung, čínsky chrám nad morom.

Monkasel - užite si múzeum v ponorke, ktorá začala svoju kariéru v 60. a ukončila ju v 80. rokoch minulého storočia, a ktorá je dnes jednou z najväčších zaujímavostí mesta.

Tanjungan Plaza - prepadnite nákupnej horúčke v najväčšom nákupnom centre v meste, kde zoženiete všetko, na čo si len spomeniete.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Surabayi

Indonézia, Malajzia, Singapur, Vietnam, Thajsko z Benoi na lodi Norwegian Jewel

Loď: Norwegian Jewel
Trasa: Indonézia, Malajzia, Singapur, Vietnam, Thajsko
Nalodenie: Benoa (Bali), Indonesia, Indonézia
Vylodenie: Laem Chabang (Bangkok), Thajsko
Trvanie: 11 nocí