Chilské fjordy
Chilské fjordy

Plavby v okolí

Chilské fjordy / Chile

Juhozápadné pobrežie Čile je lemované nespočetným množstvom fjordov a kanálov, ktoré sa tiahnu od najjužnejšieho cípu, mysu Horn, až po ústie rieky Reloncaví. Niektoré z veľkých fjordov sú dôležitými námornými cestami, ktoré zaisťujú prístup do čílskych prístavov, medzi nimi napríklad Punta Arenas, Puerto Chacabuco alebo Puerto Natales.

Predtým, než do oblasti dorazili Európania, bola oblasť osídlená kmeňmi pôvodných patagónskych obyvateľov. Prvými kolonizátormi boli Španieli, na konci 18. storočia začali s objavovaním kanálov moreplavci Peru, pod vedením Josého de Moraleda, prieskum potom pokračoval aj v storočí nasledujúcom.

Čílske fjordy a kanály sú loďami často využívané ako dobrá alternatíva otvoreného Tichého oceánu, ktorý je v tejto oblasti často synonymom rozbúreného mora a nepriaznivého počasia.

Pobrežie fjordov je dramatické a rozorvané, hory sa od hladiny mora strmo zdvíhajú k nebu. Na prvý pohľad nehostinné pláže sú domovom mnohých druhov morských živočíchov, za ktorých pozorovaním sem mieri nejeden turista. Pôvodné sú tu tučniaky magellanské a oblasť sa hemží tiež nosáčmi sloními alebo delfínmi, na pravidelných migračných trasách tu možno zahliadnuť tiež niekoľko druhov veľrýb.

Z hrebeňov hôr, pokrytých večným snehom, padajú až na hladinu mora majestátne ľadovce a oblasť chráni hneď niekoľko národných parkov, ktoré priaznivcom aktívneho trávenia voľného času ponúknu bezpočet túr dychberúcou prírodou.

Rýchlo ustupujúce ľadovce sú dobrým dôvodom, prečo návštevu oblasti Chílskych kanálov príliš dlho neodkladať. Kanál s vypovedúvajúcim názvom Glacier Alley je lemovaný radom ohromných ľadovcov, padajúcich z vrcholov Darwinových hôr až na hladinu mora. Prechádzka na člne okolo hlasno sa odlamujúcich kier je zážitkom, na ktorý sa nezabúda.

Ohňová zem v južnej časti Čile bude už navždy spojená s významným prírodovedcom a otcom teórie evolúcie, Charlesom Darwinom. Darwin priplával do zátoky Wulaia v Ohňovej zemi v 30. rokoch 19. storočia, dnes je tu možné navštíviť starú rádiovú stanicu, ktorá hostí zaujímavé múzeum.

Pri myse Horn, najjužnejšom výbežku ostrova Hornos, prezývanom často "Koniec sveta", sa stretáva Tichý a Atlantický oceán. Dramatická príroda je chránená Národným parkom mys Horn, najjužnejšie položeným národným parkom sveta, zapísaným do zoznamu UNESCO, a ujsť by si ju nemal nechať nikto, kto sa oblasť Chílskych fjordov rozhodne navštíviť.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Glacier Alley - nechajte sa okúzliť majestátnymi ľadovcami padajúcimi z vrcholkov Darwinových hôr až na hladinu mora.

Wulaia Bay - navštívte bývalú rádiovú stanicu, ktorá je dnes domovom múzea venovaného Charlesovi Darwinovi, ktorý do zátoky priplával v prvej polovici 19. storočia.

Tucker Islets - pozorujte obrovskú kolóniu štyroch tisíc tučniakov magellanských, ktoré sú v oblasti Chílskych fjordov pôvodné.

Cape Horn National Park - obdivujte prekrásnu prírodnú scenériu národného parku na "Konci sveta".


Miesta, ktoré stojí za to vidieť


Plavby do Chihlských fjordů

Chile, Argentína, Uruguaj z Valparaisa na lodi Celebrity Eclipse

Loď: Celebrity Eclipse
Trasa: Chile, Argentína, Uruguaj
Nalodenie: Valparaiso, Chile
Vylodenie: Buenos Aires, Argentína
Trvanie: 13 nocí