Port Arthur (Tazmánia)
Port Arthur (Tazmánia)

Plavby v okolí

Port Arthur (Tazmánia) / Austrália

V juhozápadnom cípe austrálskeho ostrova Tasmánia sa na Tasmánskom polostrove rozkladá mestečko a dôležité historické miesto, Port Arthur. Bývalá trestanecká kolónia je dnes múzeom pod šírym nebom a obľúbenou turistickou destináciou s 250 obyvateľmi a štvrť miliónom návštevníkov ročne.

Jedno z najdôležitejších historických miest Austrálie je jedným z celkom 11 pozostatkov väzenských  zariadení, ktoré boli v krajine v rámci Britského impéria vybudované v 18. a 19. storočí. Port Arthur, nesúci meno guvernéra Georgea Arthura, bol založený v roku 1830 ako základňa pre ťažbu dreva. Medzi rokmi 1833 a 1853 sem boli posielaní tí najťažší zločinci, na ktorých tu čakal jeden z najstriktnejších bezpečnostných systémov. Väznica bola uzavretá v roku 1877 a za dobu jej činnosti ňou prešlo vyše 13 tisíc trestancov, z ktorých 2 tisíc svoj pobyt neprežilo. V 70. a 80. rokoch 20. storočia bol areál zrekonštruovaný a dnes patrí k najnavštevovanejším miestam Tasmánie.

Port Arthur, známy ako takzvané "modelové väzenie", bol založený na teórii britského filozofa a sudcu Jeremyho Benthama a jeho "panopticone", symetricky tvarovanej stavbe, ktorá umožňovala veľmi efektívny dohľad a v ktorej bol systém fyzického trestu nahradený trestom psychologickým.

Port Arthur bol dlhú dobu považovaný za väzenie, z ktorého nie je možné uniknúť. Napomáhala tomu jeho výhodná poloha na polostrove, ktorý s pevninou spájal iba 30 metrov široký pás zeme, známy ako "Eaglehawk Neck", strážený pascami a vyhladovanými psami.

Na návštevníkov tu dnes čaká rozsiahly areál, ktorý si môžu prezrieť buď samostatne, alebo vrámci komentovanej prehliadky so sprievodcom, k dispozícii sú aj historické strašidelné prehliadky. Kto má záujem dozvedieť sa o pevnosti viac, môže navštíviť múzeum s radom písomným záznamov, nástrojmi, odevmi a kuriozitami, ale aj trestaneckú galériu s ukážkami prác bývalých väzňov.

Neďaleko brehov Port Arthur leží Ostrov mŕtvych, cieľová destinácia tých, ktorí v kolónii zomreli. Navštíviť ho je možné loďou priamo z pevnosti.

Port Arthur je vzdialený asi 100 kilometrov na juhovýchod od hlavného mesta ostrova, Hobarte, a asi hodinu a pol trvajúca scénická jazda určite stojí za to. Kto dáva prednosť lodnej doprave, môže sa sem prepraviť trajektom.

 

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Port Arthur - prezrite si jedno z najdôležitejších historických miest a najlepšie zachovanú trestaneckú kolóniu bývalého britského impéria z 19. storočia.

Isle of the Dead - nastúpte na loď a navštívte ostrovček, na ktorom odpočívajú tí, ktorí svoj pobyt v Port Arthur neprežili.

Hobart - nenechajte si ujsť hlavné mesto Tasmánie s nádhernou scenériou, zaujímavými múzeami a prekrásnymi botanickými záhradami.


Miesta, ktoré stojí za to vidieť