Šibenik

Plavby v okolí

Šibenik / Chorvátsko

V strednej časti Jadranského pobrežia Chorvátska, tam kde sa rieka Krka vlieva do mora, sa rozkladá Šibenik. Tretie najväčšie mesto historického regiónu Dalmácie má asi 30 tisíc obyvateľov.

Na rozdiel od ostatných miest na brehu Jadranu bol Šibenik založený Chorvátmi, oblasť, kde sa dnes nachádza, bola ale osídlená už dávno predtým. Pod svojím súčasným menom bolo mesto prvýkrát spomenuté v roku 1066 a nejakú dobu bolo dokonca sídlom chorvátskeho kráľa. V 11. a 12. storočí sa vo vláde nad ním striedali Benátky, Byzancia a Maďarsko, na konci 15. storočia ho dokonca ohrozovala Osmanská ríša, ktorá ho však nikdy nedobyla. Na konci 18. storočia sa Šibenik dostal pod nadvládu Habsburskej ríše, po prvej svetovej vojne potom pripadol Taliansku, ktoré ho však v roku 1921 postúpilo  Kráľovstvu Srbov, Chorvátov a Slovincov. Počas druhej svetovej vojny bolo mesto okupované Talianskom a Nemeckom, od jej konca až do roku 1991 potom bolo súčasťou Juhoslávie. V chorvátskej vojne o nezávislosť bol Šibenik zničený, dnes je obľúbenou prázdninovou destináciou. 

V najstaršom pôvodnom meste Chorvátska na pobreží mora na návštevníkov čaká celý rad významných historických pamiatok. S prieskumom je možné začať v jeho peknom stredovekom centre s labyrintom strmých dláždených uličiek a alejou. Už medzi rokmi 1431 a 1536 bola z kameňa postavená v gotickom a renesančnom štýle Katedrála svätého Jakuba, zapísaná dnes do Zoznamu UNESCO.      

Tam figuruje ako súčasť benátskeho opevnenia z 15. - 17. storočia tiež Pevnosť svätého Mikuláša, nachádzajúca sa na ostrove Ljuljevac pri vstupe do mesta. Je pritom len jednou z hneď štyroch pevností Šibeniku, z ktorých sú nádherné výhľady nielen na mesto, ale aj na more a neďaleké ostrovy.     

Záujemcovia o poznanie by si nemali nechať ujsť návštevu Mestského múzea Šibeniku. Sídli v rektorskom paláci zo 17. storočí a ponúka rozsiahlu zbierku artefaktov od prehistorických čias až po koniec benátskej nadvlády. Až v roku 2016 bolo otvorené Múzeum víťazstva, prvé svojho druhu v Chorvátsku, sústreďujúce sa na udalosti druhej svetovej vojny a boj proti fašizmu. Nielen rodinám s deťmi sa potom bude páčiť v malom, ale zaujímavom akváriu a teráriu s miestnymi i tropickými druhmi rýb.      

Necelých 20 kilometrov severne od mesta sa nachádza Národný park Krka s radom vodopádov, ale aj jedinečnou faunou, flórou a historickými a archeologickými pamiatkami. Západne od brehov Šibeniku potom leží Kornatské súostrovie, pozostávajúce z viac než stovky poväčšinou neobývaných ostrovov, ostrovčekov, útesov a rozorvaných skál . Ten najväčší, Kornat, má plochu 32 štvorcových kilometrov a v lete je tu otvorených niekoľko reštaurácií a je možné sa aj ubytovať. Ostrovy sú ideálnym miestom na kúpanie a skvelé je tu tiež šnorchlovanie a potápanie.   

Čo sa týka kuchyne, sú stávkou na istotu čerstvé ryby a morské plody, za ochutnávku však stoja aj tradičné miestne pokrmy, ako bravčové rebierko s kvasenou zeleninou, fazuľová polievka s klobásou alebo paprika plnená mletým mäsom a ryžou.   

Miesta, ktoré stojí zato vidieť

Cathedral of St. James - obdivujte prekrásnu historickú katedrálu z 15. - 16. storočia, zapísanou do Zoznamu UNESCO. 

St. Nicholas Fortress - užite si nádherné výhľady na jedno z najstarších chorvátskych miest, Jadranské more aj blízke ostrovy z mohutnej benátskej pevnosti z polovice 16. storočia.   

Sibenik City Museum - nahliadnite do zaujímavých dejín mesta prostredníctvom širokej zbierky artefaktov od prehistorických čias.

Kornati Islands - nenechajte si ujsť kúpanie a šnorchlovanie na jedinečnom súostroví s viac ako stovkou prevažne neobývaných ostrovov a ostrovčekov.  

Krka National Park - osviežte sa pod kúzelnými vodopádmi národného parku, len čo by kameňom dohodil severne od mesta.

Aquarium Terrarium Sibenik - zoznámte sa s miestnymi aj tropickými druhmi morských živočíchov v neveľkom akváriu.   

Medieval Mediterranean Garden - relaxujte v malej, ale peknej stredomorskej bylinkovej a kvetinovej záhrade s príjemnou kaviarňou.