Antalya

Plavby v okolí

Antalya / Turecko

Na južnom pobreží Turecka leží na brehu Stredozemného mora Antalya. Hlavné mesto rovnomennej provincie je so svojím viac ako miliónom obyvateľov jedným z  najväčších v celom Turecku.

Oblasť Antalye bola prvýkrát osídlená okolo roku 200 pred naším letopočtom dynastiou Attalidovcov, veľmi skoro však spadla pod nadvládu Rimanov a rozkvitala. Na konci 14. storočia sa vlády ujala Osmanská ríša, ktorá na nasledujúcich päť storočí priniesla do regiónu stabilitu a prosperitu. Po vojne o nezávislosť (1919-23) pripadlo mesto definitívne Turecku a dnes je turistickou destináciou, ktorú ročne vyhľadajú milióny návštevníkov.

Väčšina historickej architektúry mesta sa datuje do doby Osmanskej ríše a nachádza sa v rámci starého opevneného mesta, zvaného Kaleici, kde je  veľa pekných mešít aj  gréckych kúpeľov. Úzke dláždené ulice lemujú historické drevené turecké domy, z   ktorých rad je domovom autenticky zrekonštruovaných reštaurácií, barov a obchodov. Staroveké hradby z   jednej strany obklopujú nádherný starý prístav posiaty desiatkami jácht.

Prekrásna Hadriánova brána bola postavená už v   roku 130 nášho letopočtu na počesť návštevy rímskeho cisára a z 2. storočia pochádza tiež veža Hidirlik, z   ktorej sú nádherné výhľady na prístav. Kto chce preniknúť do pestrej minulosti mesta, mal by navštíviť Archeologické múzeum Antalye, jedno z   najväčších a najdôležitejších v   celom Turecku.

Mešita Kesik Minare predtým bývala rímskym chrámom a neskôr byzantským kostolom, symbolom Antalye sa ale stal minaret mešity Yivli Minare (nazývanej aj Aladinova mešita), prvýkrát postavený už v 13. storočí.

Atatürkovo múzeum sídli v peknej replike vily, v ktorej sa otec moderného Turecka zdržiaval pri svojich návštevách mesta v   rokoch 1930 a 1935. Na návštevníkov tu dnes čakajú novinové výstrižky, fotografie a dokumenty, ale aj spálne a pracovne bývalého prezidenta.

Antalya je bránou do regiónu, známeho pre svoje nádherne modré more ako Tyrkysové pobrežie. Medzi najkrajšie pláže mesta patrí piesočnatá Lara, z kamienkovej Konyaalti s   vodným komplexom a šou delfínov sú prekrásne výhľady na nádherné pohoria.

V   západnej časti mesta sa do výšky 618 metrov nad morom vypína hora Tünok Tepe: z   jej vrchola, kam záujemcov vyvezie lanovka, sú úchvatné výhľady do širokého okolia. Hneď za hranicami Antalye sa potom nachádza skupina nádherných vodopádov Düden, z   ktorých tie spodné dramaticky padajú priamo do Stredozemného mora.

Antalyanská kuchyňa má exotický nádych a medzi miestne špeciality patrí napríklad piyaz, šalát z   fazule, vajec, červenej cibule a papriky s  tahini pastou, sisi köfte, silne korenené mäsové guľky na špajdli, alebo tirmis, varené semienka vlčieho bôbu.

Miesta, ktoré stojí za to vidieť

Kaleici - prejdite sa úzkymi dláždenými uličkami starého mesta s domami zo 13. storočia, obklopeného starovekými hradbami.

Antalya Archeological Museum - nahliadnite do pestrých dejín regiónu v   jednom z   najdôležitejších múzeí Turecka.

Hadrian's Gate - prezrite si tri oblúky majestátnej kamennej brány, postavenej na počesť návštevy rímskeho cisára Hadriána už v roku 130.

Atatürk's House Museum - pripomeňte si bývalého prezidenta a otca moderného Turecka vo vile, v   ktorej sa zdržiaval pri svojich návštevách mesta.

Tünok Tepe - nechajte sa vyviezť na vrchol 618 metrovej hory a kochajte sa prekrásnymi výhľadmi na Stredozemné more.

Antalya Aquarium - nenechajte si ujsť návštevu jedného z   najväčších európskych akvárií s 131 metrovým podvodným tunelom, najdlhším na svete, a vnútornými priestormi s naozajstným snehom.

Düden Waterfalls - vyrazte za hranice mesta a navštívte nádherné vodopády, z   ktorých tie spodné padajú priamo do Stredozemného mora.